Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čin, slovo i výzva: zachovat jednotu díla

Česko

Čin a slovo. Kniha o Jakubu Demlovi představuje pro čtenáře zvláštní příležitost. Podobně jako dílo, o kterém pojednává, i ona je jakýmsi nezvyklým „přírodním útvarem“, vznikajícím po dlouhá léta (1968–2008). Sugeruje ráz monografie, ale svou koncepcí tradiční představu o monografii boří. Pátrá po jedinečnosti básníka, ale přitom často odhaluje spletitou síť otázek, které si při vstupech na neznámou pevninu díla klade sám interpret.

Binarova kniha hovoří jazykem v dnešní literární vědě neobvyklým. Odborný rámec tu je důsledně beletrizován, vykladač – a vypravěč – zde nevystupuje v roli odborníka ukrytého za valem terminologie, ale jako osobně zaujatý pátrač a entuziastický objevitel, jehož záznamy se stávají východiskem pro komplexnější interpretační pojednání.

Čin a slovo má ještě jednu podstatnou a pro dnešek ne úplně obvyklou dimenzi. Usiluje o výklad Demlova díla z pozice interpreta a zároveň editora. Zde se nelze ubránit srovnání s další vynikající knihou tohoto roku – s Holaniany Vladimíra Justla. Obě vznikly z napětí mezi čtenářským zaujetím dílem a zároveň ryze profesionální snahou najít klíč k jeho ediční prezentaci.

Jakkoli je Binarova metoda spíše „výrazem senzibility, trochu koloritem a trochu vyzývavou zbrojí“, řečeno Šaldovými slovy, struktura knihy a interpretační postupy dávají vyniknout jedné podstatné otázce dnešní literární historie. Jakkoli autor volá po potřebě jednotícího hlediska při četbě Demlova díla, sám na tento syntetizující a přitom stále unikající cíl míří z různých stran (úvaha, monografická studie, ediční komentář, rozhovor, bibliografický výčet apod.). Neboť není žádné vykladačské umění prohlásit, že je mnoho Jakubů Demlů. Síla Binarovy knihy tkví v přesvědčení, že „jest“ jeden Jakub Deml. Její étos a odborná erudice pak v inspirativním využití postupů, které tuto jednotu zachovávají.

***

Pro knihu hlasovali: Markéta Kořená, Jaroslav Med, Jakub Říha, Michael Špirit, Petr Šrámek, Mojmír Trávníček, Jan Wiendl, jmenoval ji Miloš Doležal.

10. MÍSTO

Čin a slovo: Kniha o Jakubu Demlovi

Vladimír Binar Vydalo nakladatelství Triáda, Praha 2010. 513 stran.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!