Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Čína hrozí kvůli tchajwanské návštěvě u Vystrčila. Uděláme nezbytné kroky, říká

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (vpravo) se v Praze setkal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. (27. října 2021) foto: ČTK

Čína odsoudila návštěvu tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua v České republice. Učiní legitimní a nezbytné kroky, uvedlo čínské velvyslanectví v Praze v úterním prohlášení. S Wuem se ve středu setkal předseda Senátu Miloš Vystrčil a odpoledne s ním bude jednat pražský primátor Zdeněk Hřib.
  13:25

„Senát Parlamentu České republiky a další instituce a někteří politici navzdory důraznému postoji čínské strany trvali na tom, že povolí návštěvu vedoucího odpovědného za zahraniční záležitosti autorit Tchaj-wanu v České republice a poskytnou mu platformu pro separatistické aktivity souvisejících s ‚nezávislostí Tchaj-wanu‘ v České republice,“ uvedla ambasáda.

Podstata a vlivy takového jednání jsou podle ní neblahé. „Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky,“ dodalo velvyslanectví.

Čína, která Tchaj-wan považuje za svou součást, protestovala už dříve proti tomu, aby ČR tchajwanské ministry oficiálně přijala. Wuově návštěvě předcházela mise tchajwanské podnikatelské delegace vedené dvěma tamními ministry. Čína se už loni silně stavěla proti návštěvě české delegace na Tchaj-wanu. Hrozila politickými i hospodářskými sankcemi. Kritiku zopakovalo čínské velvyslanectví v Praze i v úterý.

Šéf tchajwanské diplomacie míří do Česka za Vystrčilem a Hřibem, Čína zuří

„Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí jejího území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu,“ uvedla ambasáda. Otázka Tchaj-wanu je podle ní vnitřní záležitostí Číny, jakékoliv zahraniční vměšování považuje za nepřípustné.

Provokativní pokusy o ‚nezávislost‘, zní z Číny

„Opovrženíhodná manipulace několika málo osob z České republiky a provokativní pokusy o ‚nezávislost‘ autorit Tchaj-wanu jsou odsouzeny k neúspěchu. Naléhavě vyzýváme těchto pár osob z České republiky k tomu, aby co nejdříve změnily postoj a pozici, vrátily se k dodržování politického závazku pro jednu Čínu a odpovědným postojem a jednáním udržovaly a rozvíjely čínsko-české vztahy,“ doplnilo velvyslanectví.

„Nemůžeme podléhat tomu, že musíme žít tak, jak si přejí jiní. Je naší povinností prosazovat svoje názory, svoje pojetí svobody, svoji vůli, svoje pojetí demokracie a vlády práva,“ řekl ve středu po jednání s Wuem Vystrčil. Středeční setkání je podle něj dokladem toho, že Česko je suverénní a svébytný stát.

Jedna země, dva systémy? Ne! Tchaj-wan se před Čínou neskloní, říká prezidentka

Wu řekl, že Česko je velmi odvážné tím, že přivítalo jeho i tchajwanskou obchodní delegaci. „Lidé milující svobodu se podporují navzájem. Česká republika, zvláště pak Senát, slouží jako zářný příklad pro další země v Evropě,“ poznamenal.

Rozvoj česko-tchajwanských vztahů

Předseda Senátu Miloš Vystrčil s jednal s tchajwanským ministrem zahraničí o hospodářské spolupráci či kybernetické bezpečnosti. Zároveň ministrovi předal Stříbrnou medaili předsedy Senátu za to, jak přispěl k rozvoji česko-tchajwanských vztahů a jak se on i celý Tchaj-wan staví k obhajobě demokracie a svobody. 

„Jednali jsme jednak o dalších možnostech vzájemné hospodářské spolupráce, rovněž jsme se dotkli poměrně výrazně kyberbezpečnosti. Dostali jsme i nabídku z tchajwanské strany, abychom případně v těchto věcech docela úzce spolupracovali,“ řekl Vystrčil.

Wu řekl, že si ocenění od předsedy horní komory velmi váží. Jde pro něj o první návštěvu České republiky. Uvedl, že medaile není pouze pro něj, ale pro tchajwanský lid, který je odvážný a chrání svobodu, demokracii a lidská práva. „Medaile patří také mé zemi, která se snaží účastnit práce mezinárodních organizací,“ dodal Wu.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat