130 let

Petr Pavel a Cchaj Jing-wen | foto: koláž iDNES.cz

Pavel dráždí Čínu. Mluvil s Tchaj-wanem, chce osobně potkat prezidentku

Česko
  •   14:23aktualizováno  16:06
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen telefonicky hovořila se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Peking uvedl, že je kvůli telefonátu v kontaktu s Prahou. Pavel se v pondělí sešel s ministrem zahraničí Janem Lipavským. Podle ministra šlo o příjemnou a konstruktivní debatu o české zahraniční politice.

Hovor podle kanceláře tchajwanské prezidentky trval asi čtvrt hodiny. Cchaj vyjádřila přání zůstat s Pavlem v kontaktu. Agentura Reuters telefonát označila za diplomatický průlom.

Pavel tchajwanskou prezidentku ujistil, že Česká republika a Tchaj-wan sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv, uvedl na Twitteru. Zároveň doufá, že bude mít možnost potkat se s Cchaj Jing-wen osobně.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v reakci na telefonát uvedla, že Tchaj-wan navštíví v březnu. „Podporovat partnery, kteří dodržují lidská práva a ctí demokracii, je důležité a jsem moc ráda, že v tom budou všichni ústavní činitelé zajedno,“ napsala na svém twitterovém účtu.

„Čínské ministerstvo zahraničí telefonicky kontaktovalo naše kolegy ze zastupitelského úřadu v Pekingu. Čínská strana vyjádřila znepokojení nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu zvoleného prezidenta s tchajwanskou prezidentkou,“ uvedla pro portál iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters uvedlo, že Pavel během volební kampaně řekl, že princip jedné Číny je třeba respektovat. „Čínská strana se to momentálně s českou stranou snaží ověřit, doufáme, že česká strana se striktně drží principu jedné Číny,“ dodal Peking.

Čína Tchaj-wan považuje za svoji provincii a lídři většiny zemí se s jeho vrcholnými představiteli oficiálně nestýkají ve snaze Peking neprovokovat. Reuters podotýká, že telefonát Pavla s Cchaj Jing-wen je vzhledem k chybějícím oficiálním vztahům mezi Prahou a Tchaj-pejí něčím neobvyklým a skvělým tahem ze strany Tchaj-wanu, který rozzlobí Čínu.

Kancelář tchajwanské prezidentky i tchajwanské ministerstvo zahraničí se k telefonátu s Petrem Pavlem odmítly vyjádřit, píše portál South China Morning Post.

Schůzka s Lipavským

Pavlova mluvčí řekla Deníku N, že Pavel s Lipavským diskutovali o zahraniční politice a formě budoucí spolupráce. Podle informací portálu probírali i to, kdo bude novým šéfem zahraničního odboru na Pražském hradě.

„Se zvoleným prezidentem jsem se sešel, byla to příjemná a konstruktivní debata o české zahraniční politice. Těším se na spolupráci a jsem rád, že máme stejné názory na směřování Česka,“ uvedl Lipavský.

Zahraniční odbor Hradu dosud řídil Rudolf Jindrák, který se nedávno stal českým velvyslancem v Bratislavě. Radiožurnálu v neděli Pavel řekl, že by měl mít nový šéf odboru za sebou diplomatickou dráhu a konkrétní výsledky.

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel v nejbližší době absolvuje jednání s ústavními činiteli a předsedy politických stran. Ve středu se Pavel zřejmě sejde s premiérem Petrem Fialou (ODS), šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Ještě v pondělí večer se budoucí prezident ve Vojenském historickém muzeu na pražském Žižkově zúčastní slavnostního setkání u příležitosti 30. výročí vzniku české armády. Ministerstvo obrany na Twitteru uvedlo, že setkání se zúčastní i premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS).

25. července 2022

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás