Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína počítala zbylé hodiny do startu

Česko

PEKING Na dnešní odpoledne SELČ chystá Čína svůj třetí pilotovaný let do vesmíru. Jeden ze tří kosmonautů, kteří budou na palubě vesmírné lodi Šen-čou-VII by pak měl zítra nebo v sobotu vystoupit do volného prostoru. Úkolu by se měl zhostit dvaačtyřicetiletý čínský bojový pilot Čaj Č’-kang, který spolu s Liou Po-mingem a Ťing Chaj-pchengem tvoří posádku.

„Loď Šen-čou-VII bude vypuštěna 25. září mezi 21.07 a 22.27 místního času (15.07 a 16.27 SELČ),“ prohlásil mluvčí mise Wang Čao-jao na včerejší tiskové konferenci. Vesmírnou loď vynese z kosmodromu Ťiou-čchüan na severozápadě Číny nosná raketa Dlouhý pochod. Historická událost odehrávající se 341 kilometrů nad zemí bude vysílána živě prostřednictvím malého satelitu vznášejícího se nad lodí.

Vystoupí nad Čínou Velitel mise Cchuej Ťi-ťün v úterý uvedl, že tchajkonaut (čínský výraz pro kosmonauta) by měl loď opustit v 16.30 čínského času (10.30 SELČ) zhruba na 40 minut, a to v okamžiku, kdy bude prolétat nad čínskou pevninou. Jiné zprávy uvádí, že výstup se uskuteční až druhý den poté, co loď vstoupí na orbitu.

„Na této misi budou mít dva ze tří tchajkonautů skafandry připravené na výstup do volného prostoru. Jeden z tchajkonautů vystoupí z kabiny a vrátí se se vzorky nabranými venku. Až bude činnost vně rakety ukončena, vesmírná loď vypustí malý monitorovací satelit,“ řekl dále na tiskové konferenci Wang, podle něhož bude mít jeden kosmonaut na sobě ruský skafandr a druhý skafandr čínské výroby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!