Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Čína testuje sílu realitní bubliny

Česko

Hrozí horší pád cen než ten, který způsobil celosvětovou krizi, přiznal oficiální čínský představitel

PEKING Čao Žuej, 28letý manažer, chtěl se svou přítelkyní v březnu koupit dvoupokojový byt v Pekingu. Obchodník jim sdělil cenu, která se zdála rozumná. Nechtěli se ale rozhodovat ve chvatu, a tak si ještě zašli na oběd. Když se vrátili, byt byl už prodán. A když za tři týdny sehnal Žuej jiný byt stejné velikosti a na podobném místě, stál ho o 400 tisíc jüanů (přes 1,2 milionu korun) víc.

Tento příběh, popsaný nedávno listem China Daily, dokresluje napjatou situaci, která nyní panuje na čínském trhu s nemovitostmi.

Realitní bublina ve Spojených státech, která způsobila celosvětovou finanční krizi, může být jen slabým odvarem toho, co se nyní děje v Číně.

Splasknutí nafouknutého trhu s bydlením by nejen srazilo ekonomiku nejlidnatější země, ale také nepříjemně zasáhlo celý svět. Že je situace skutečně vážná, ukazuje i to, že na problémy čínského trhu s bydlením poukázal včera v listu Financial Times významný zástupce čínské centrální banky. Oficiální čínští představitelé přitom dosud o tomto problému raději mlčeli.

Statistiky, které neplatí „Problém na trhu bydlení v Číně je mnohem větší, než byl ještě před začátkem (finanční) krize na trhu s bydlením v USA a ve Velké Británii,“ prohlásil v rozhovoru pro Financial Times Li Tao-kchuej, který je členem měnového výboru čínské centrální banky. Podle Lia nejde jen o ekonomický problém vzniku realitní bubliny, ale také o problém politický. Rostoucí ceny nemovitostí by totiž mohly vyvolat sociální nepokoje. Zejména mezi mladými lidmi podle Lia kvůli zvyšujícím se cenám nemovitostí „rostou obavy“.

Ceny bytů vzrostly v Číně podle posledních údajů čínského statistického úřadu meziročně o téměř 13 procent. Tento oficiální údaj je ale dost podhodnocený. Ve velkých čínských městech je situace mnohem horší.

Vláda se snaží další růst cen bytů zastavit zavedením nové daně z nemovitosti. Její přesnou podobu tají, ale podle zpráv, které pronikly do tisku, budou zřejmě zdaněny byty lidí, kteří vlastní více než jednu nemovitost (zhruba 20 procent bytů kupují Číňané ze spekulativních důvodů). A také těch, kteří nemají v místě svého bydliště oficiální povolení k pobytu. Prý už tento měsíc. Podle odhadu banky Australia nad New Zealand Banking Group to „zchladí“ trh a vynese čínské vládě 17,6 miliardy dolarů ročně. Otázkou je, zda není příliš pozdě a zda dříve nepřijde samovolný pád cen, který mnoho lidí, ale i měst a provinčních vlád přivede do nesnází. Lidé i místní úřady totiž masivně spekulovali na růst cen nemovitostí a půjčovali si na ně. Úvěr jištěný ještě neprodanými byty si braly i firmy stavící nemovitosti. Na konci loňského roku vzrostl meziročně objem hypoték podle údajů firmy Samsung Securities o více než 43 procent a půjčky developerů o více než 30 procent. Ve velkých městech jsou měsíční splátky hypoték téměř na úrovni průměrného příjmu.

Mechanismus krize Část majitelů bytů doufá, že hypotéku nebudou platit dlouho a nemovitost se ziskem dál prodají. Podobně spekulují s růstem cen nemovitostí i místní úřady.

Pokud se jim nepodaří nemovitosti prodat za požadovanou cenu, přestanou splácet a nemovitosti zůstanou bankám, aniž by vyrovnaly jejich ztráty. Finanční instituce přijdou o značné sumy, přestanou půjčovat průmyslovým podnikům, a ty začnou propouštět. Přijde další kolo výprodejů a ekonomický propad. Podobně jako to bylo s hypotékami ve Spojených státech,

Část expertů předpokládá, že k pádu čínského realitního trhu a následné krizi dojde v průběhu jednoho roku. Brzký pád věští například James Chanos, šéf obřího amerického investičního fondu Kynikos Associates. Chanos se proslavil úspěšnými spekulacemi na pokles hodnoty akcií a mimo jiné

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!