7. září 2016 10:09, aktualizováno  11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Číňan ukradl tibetskou vlajku a prošlo mu to. Soud jej nepotrestá

Číňan, který ukradl tibetskou vlajku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňan, který ukradl tibetskou vlajku. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Soudy nepotrestají Číňana Tung Ťiang-čchinga, který při nedávné návštěvě čínského prezidenta v Praze sebral demonstrantovi tibetskou vlajku. V dnešním odvolacím řízení soud jeho případ předal městskému úřadu, který o případném trestu rozhodne v přestupkovém řízení.

Původně mu soud uložil peněžitý trest 15.000 korun. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Incident se stal 28. března na Evropské třídě. Jedenačtyřicetiletý Tung přistoupil před průjezdem kolony čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k muži, který u krajnice svíral v rukou tibetskou vlajku. Vytrhl mu ji a uschoval u sebe. ̈

Způsobil tak sice škodu pouze 300 korun, jeho počínání ale policie přesto kvalifikovala jako trestný čin, protože sebral věc, kterou měl u sebe jiný člověk.

Tung odmítal, že by se provinil krádeží. Před obvodním soudem v červnu připustil, že vlajku vzal, a neúspěšně usiloval o schválení dohody o vině a trestu.

Soudkyně tehdy dohodu, v níž se Číňan zavázal zaslat 15 000 korun na pomoc obětem trestných činů, zamítla. Tung totiž podle ní neprohlásil dostatečně určitě, že skutek spáchal. Nakonec mu uložila peněžitý trest ve stejné výši.

Rozhodnutí však dnes zrušil pražský městský soud, k němuž se Číňan, nespokojený s verdiktem, odvolal. Tung svůj čin hájil tím, že nechtěl, aby v „krásné příznivé době, kdy se sbližuje český a čínský lid“ byla na místě „vlajka, která symbolizuje rozkol“.

Vlajku prý chtěl později vrátit. Demonstrant ji dostal zpět až na služebně, kam Tunga předvedla policie.

Příznivci a odpůrci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se setkali na pražské...
Karel Schwarzenberg na demonstraci proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Podle předsedkyně odvolacího senátu Jaroslavy Liškové se nejednalo o trestný čin a úřad městské části Praha 6 bude muset posoudit, zda nešlo o přestupek. Podle soudu sice není pochyb o tom, že se skutek stal. Okolnosti ale naznačují, že nechtěl krást.

„Neměl v úmyslu vlajku ukrást a přisvojit si jí. Měl v úmyslu zabránit poškozenému v jednání. S ohledem na situaci v Číně shledával jednání poškozeného nesprávným,“ řekla při zdůvodnění rozsudku Lišková.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!