Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Číňanova firma lákala do Česka studenty pod hlavičkou Univerzity Karlovy. Od každého brala provizi

Karolinum, Univerzita Karlova. foto: Wikimedia/VítVít

PRAHA - Po kauze Univerzity Karlovy s čínskou ambasádou, která měla škole nepřímo proplatit faktury v hodnotě 1,2 milionu korun za konference, které dle kritiků byly příliš jednostranné ve prospěch Číny, vyplul na povrch další případ. Tentokrát se jedná o Číňana Cheng Yu-china, který skrze jím založenou firmu EU-China Economics & Politics Institute lákal do Česka čínské studenty pod hlavičkou Karlovy univerzity. Ta přitom tvrdí, že oficiálně neměla s Chengem nic společného.
  14:50

Čínská ambasáda skrytě platila konference Univerzity Karlovy. Akce byly pod záštitou rektora Zimy

S nynější kauzou přišel zpravodajský server Aktuálně.cz. Cheng podle něj působil na univerzitě od roku 2006 jako doktorand, v roce 2014 však na škole skončil a to navíc bez titulu, protože překročil maximální možnou dobu studia. V roce 2016 založil firmu EU-China Economics & Politics Institute se sídlem a na Ovocném trhu, tedy hned vedle rektorátu UK.

Sídlo firmy.

Pozoruhodné je, že již 13. listopadu 2015, tedy ještě několik měsíců před samotným založením firmy, pořádal Cheng podle serveru na Hollaru (jedna z budov Fakulty sociálních věcí UK) v místnosti 212 akci s názvem Pás a Stezka: O nových vztazích EU a Číny. Program konference uváděl jako hlavního pořadatele Univerzitu Karlovu s její oficiální pečetí, spolupořadatelem nebyl nikdo jiný než China Economics & Politics Institute. Kolik podobných akcí Cheng pod hlavičkou Univerzity Karlovy v Česku uspořádal, není jasné.

Rektor UK Zima označil chování Balabána za selhání jednotlivce. Dodržování etiky nelze vymáhat

„V jednom případě upozornil před několika lety jeden ze zaměstnanců na to, že soukromé aktivity pana Chenga mohou navenek působit jako fakultní. Pan Cheng byl následně ze strany vedení institutu důrazně upozorněn, že jeho soukromé aktivity nemohou být nijak spojovány s fakultou ani institutem,“ uvedl Petr Jüptner, šéf Institutu politologických studií pro Aktuálně.cz. I přesto, že si byla univerzita vědoma těchto Chengových podivných aktivit, uzavřela s ním několik smluv, z nichž plyne, že pro ni měl předsvědčovat čínské studenty, aby vyrazili studovat do Prahy.

„Na FSV UK existuje smlouva z roku 2012 mezi panem Chengem a FSV UK, jejímž předmětem bylo zprostředkování studentů z Číny. Tato smlouva měla platnost na dobu určitou po dobu 12 měsíců, tedy do roku 2013. Další dvě smlouvy fakulta uzavřela v roce 2015 a v roce 2016,“ citovalo Aktuálně.cz mluvčího FSV Jakuba Římana. Facebookový účet Chengova „institutu“ však nabízel Číňanům studium ještě i letos v dubnu.

Sporné financování jej donutilo skončit ve funkci. Bývalý tajemník Balabán odchází z FSV UK

Na zmíněné konferenci v Hollaru z roku 2015 měl být přítomen i pedagog Vladimír Benáček, mimochodem pravidelný řečník na konferencích Miloše Balabána, který skončil na UK v souvislosti s kauzou zmíněnou v úvodu článku. Benáčka Cheng na webu institutu uváděl zároveň jako předsedu mezinárodní komise poradců. Benáček pro Aktuálně.cz popřel, že by takovou funkci v soukromé firmě zastával. Zároveň zdůraznil, že vše dělal zcela bezplatně. Podle něj nešlo o konferenci, ale o semináře pro studenty.

„Bylo to pod hlavičkou FSV, tak jako se na každý seminář FSV automaticky sluší. Žádná oficiální dohoda se neuzavírala, protože nebylo ani o čem. Čínští přednášející nic nepožadovali, vystupovali zdarma a vystupovali výlučně jako hosté semináře. Přišli, odpřednášeli a odešli.“

Prorektorem UK bude egyptolog Bárta. Nahradí Kováře obviněného z plagiátorství

Celou situaci vidí zcela jinak přednášející na Filozofické fakultě, Olga Lomová. Ta na blogu serveru Aktuálně.cz vůbec jako první upozornila, že Cheng lákal čínské studenty do Prahy. „Přednášeli jim učitelé z FSV a VŠE, včetně pana docenta Beňáčka. Cheng Yu-chin účtoval čínským studentům školné a zároveň jako ředitel prestižně vyhlížející instituce pilně publikoval v novinách na Tchaj-wanu články oslavující čínský projekt Nové hedvábné stezky.“

Dle výroků Jakuba Římana si měl Cheng účtovat 10 procent za jednoho studenta, přičemž běžné školné za akademický rok se pohybuje okolo 6000 euro. Cheng si tedy přišel na provizi okolo 600 euro (15 tisíc korun). Podle Římana dodal Cheng univerzitě od roku 2012 odhadem 30 studentů.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.