30. května 2019 14:29, aktualizováno  19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Číňané chtěli dát Národnímu muzeu dar v hodnotě pěti milionů, to ho nepřijme

Národní muzeum říjen 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní muzeum říjen 2018. | foto: MAFRA

PRAHA Čínská společnost, která působí v Česku, uspořádá od pátku do neděle výstavu tradiční čínské keramiky v Praze na Žofíně. Chtěla při té příležitosti předat dar Národnímu muzeu, jehož hodnotu vyčíslila na více než pět milionů korun. Na akci, která se koná v předvečer 30. výročí masakru na Náměstí Nebeského klidu v Pekingu, pořadatelé podle svých slov pozvali zástupce prezidentského úřadu, ministerstva kultury a Národního muzea.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že na páteční vernisáži by měl být přítomen zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Mužák. Mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl řekla, že úřad na vernisáži nikdo reprezentovat nebude.

Putovní výstavu tradiční čínské keramiky v Praze organizuje společnost Shanghai Free Trade Zone, která je personálně propojená se společností European Chinese Culture & Exchange Associaton. Ta je podle obchodního rejstříku od loňska v ČR zapsaným spolkem. Účelem nadace je podle zápisu v rejstříku „provozovat osvětovou a vzdělávací činnost v hudbě, umění, malířství a kultuře všeobecně a dále sportu, v rámci zapojení do odborných, amatérských a poloamatérských aktivit“.

Spolek má také „vést své členy a ostatní zájemce k dodržování základních etických, estetických a mravních pravidel, hájit zájmy svých členů, za tím účelem spolupracovat s orgány státní správy a samosprávy s ostatními organizacemi i jednotlivci (...)“. V týmu je na webu zmiňován třeba Jiří Pos, někdejší ředitel pražského letiště.

Ve svém prohlášení čínští organizátoři výstavy uvádějí, že jeden z autorů děl, malíř, básník, umělecký kritik a sběratel Luo Qing byl loni 18. září pozván českým ministrem kultury a ministrem zahraničí k výstavě a přednášce v Praze.

Výstava na Žofíně má prezentovat keramiku související s čajovou kulturou a představí díla několika umělců, kteří se tomuto umění věnují. „Na závěr vernisáže čínská strana věnuje konvičku Qin Quan a konvičku Tian He Quan Národnímu muzeu, aby podpořila a rozšířila povědomí o tomto umění a čínské čajové kultuře,“ uvedl Michal Hora za společnost Promo Production, která pomáhá s technickou stránkou putovní výstavy čínským pořadatelům. Národní muzeum ale dar nepřijme.

„Darovat umělecké objekty je běžným zvykem mezi významnými institucemi. Dary ze zahraničí také nejsou ničím výjimečným. Dar ale většinou předává velvyslanec dané země a vedení instituce. Jde-li o dar ze zahraničí, podarovaná instituce, tedy její akviziční komise, musí schválit, zda dílo přijme a zda má smysl, aby bylo zařazeno do sbírky instituce,“ řekla Klára Procházková za projekt Sinopsis, který se věnuje dění v Číně a snaží se podávat přehled o něm z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.

Je projektem Ústavu Dálného východu FF UK a spolku AcaMedia. Organizace ECCEA je podle ní neprůhledná, český web má pouze hlavní stránku, v Číně web nemá. Podle zjištění Sinopsis je pravděpodobně agenturou placenou čínským ministerstvem propagandy.

Procházková připomíná, že každá instituce by měla mít kodex k přijímání takových darů ze zahraničí. „V tomto případě je ale nejistý původ daru a dárce. Zajímavé je i to, že se takto významný dar - údajná konvička z dílny jedné z nejvýznamnějších čínských keramických školy - má věnovat českému muzeu právě v době výročí 30 let od masakru na Náměstí Nebeského klidu. Je to výročí události, která je v ČLR největším tabu. K masakru neznámého počtu, pravděpodobně několika set až tisíc lidí došlo v centru Pekingu v noci z 3. na 4. června 1989,“ připomíná.

ČTK