Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číňané jsou mistři ve vychovávání šampionů

Česko

UDÁLOST ROKU 2008

čínská tsunami PRAHA Světový sport má novou velmoc. Léta, kdy se v počtech zlatých šampionů přetahovaly Rusko a USA, jsou pryč. Nejvíce zlatých medailí na olympiádě získali Číňané. Jsou jako vlna, kterou nelze zastavit. Před čtyřmi lety na olympijských hrách v Aténách vyhrála Čína 32 zlatých a skončila v pořadí zemí na 2. místě. V Pekingu už 51 zlatých a stala se nejúspěšnější výpravou.

Číňané kralovali na olympiádě hlavně v gymnastice, skocích do vody, vzpírání a ve „svém“ stolním tenisu, kde ve dvouhrách nepustili nikoho na stupně vítězů.

Jejich dvě největší sportovní hvězdy ale paradoxně zůstaly bez medaile. Zatímco basketbalista Jao Ming při síle čínské reprezentace nemohl reálně pomýšlet na úspěch, selhání překážkáře Liou Sianga Čínu rozplakalo.

„Nešlo to. Ta bolest byla nesnesitelná. Chtěl jsem to zkusit, ale nešlo to,“ hlesl zničený Liou, jeden z adeptů na zlato, poté, co musel kvůli zraněné achilovce opustit atletickou dráhu.

Právě atletika a kolektivní sporty jsou největší čínskou slabinou, ale dá se očekávat, že komunistické vedení zadá trenérům jasný úkol situaci změnit.

A Číňané jsou mistry ve vychovávání šampionů, ve sportovních centrech trénují často velice drsnými metodami děti od útlého mládí a nehledí na zdraví nebo ztráty, což kritizují západní odborníci. „Nevidím na jejich sportovních centrech nic neetického,“ nechal se přesto slyšet šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...