Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Číňané přestanou financovat Slavii, tvrdí Zeman. Má jít o odvetu za vypovězení smlouvy s Pekingem

Tomáš Souček se raduje z prvního gólu Slavie. foto: ČTK, Ota Bartovský,  MAFRA

Čína údajně zastaví financování pražské Slavie, kterou vlastní čínské firmy. Na TV Barrandov to uvedl prezident Miloš Zeman. Má jít o odvetu za vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Slavia je v současnosti nejlepším fotbalovým klubem v Česku.
  22:05aktualizováno  11. října 0:08

Od Zemana jde jen o silácké řeči, Číňané kvůli vztahu Praha-Peking ze Slavie neodchází, tvrdí expert Jilčík

„Čína reaguje některými odvetnými opatřeními, mimo jiné některé letecké linky, které měly směřovat do Prahy, mají být odkloněny do Chorvatska. Ale co je nejdůležitější, má být zastaveno financování Slavie Praha. A jak víte, Slavie Praha byla nejúspěšnější čínská investice tady v republice,“ uvedl Zeman v pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov.

Slavia informaci nepotvrdila ani nevyvrátila. „Klub se plně soustředí na dění na fotbalovém trávníku, na ligu a událost našeho fotbalového roku - blížící se domácí zápas základní skupiny Ligy mistrů s FC Barcelona. Nepřísluší nám jakkoliv komentovat slova prezidenta ČR,“ uvedl na sociální síti twitter tiskový mluvčí Slavie Michal Býček.

„Prezident ČR pan Miloš Zeman označil Slavii za nejúspěšnější čínskou investici v České republice a dodal, že obdivuje vzestup klubu a jeho úspěchy. Děkuji za jeho ocenění a podporu. Věřím, že se na tomto hodnocení ani v budoucnu nic nezmění,“ doplnil předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík, který už v minulých dnech kritizoval pražské radní za spor s Čínou.

Diplomatická roztržka se rozhořela poté, co pražská koalice ve složení Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) vypověděla smlouvu kvůli článku, který obsahuje uznání jedné Číny. „Politika jedné Číny a respekt k její územní celistvosti je oficiální politikou českých vlád i Evropské unie. Peking má partnerství s Londýnem, Berlínem, Římem, Paříží, Washingtonem nebo New Yorkem. Ukončení spolupráce ze strany radních je světový unikát. A velká ostuda,“ napsal Tvrdík.

Rada hlavního města rozhodla o vypovězení sesterské smlouvy s Pekingem v pondělí. Důvodem byla neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí zmíněné klauzule o uznání jedné Číny. Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016.  Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice. Vypovězení smlouvy musí ještě projednat zastupitelé. 

Praha může pocítit újmu svých zájmů, reaguje čínská ambasáda na vypovězení smlouvy s Pekingem

Čína postoj Prahy opakovaně diplomatickou cestou kritizovala. Čínské velvyslanectví v Česku označilo ukončení smlouvy za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů. Velvyslanec Čang Ťien-min vyzval na facebooku pražský magistrát ke změně přístupu. „V opačném případě nakonec pocítí újmu jeho vlastní zájmy,“ uvedl velvyslanec. Podle něj se princip jedné Číny dotýká čínské suverenity a je předpokladem pro veškerou výměnu a spolupráci, které čínská strana rozvíjí s ostatními zeměmi. 

V čínských rukou

Slavia je od podzimu 2015 v rukou Číňanů, kteří klub pomohli zachránit před krachem, oddlužit jej a získat do jeho vlastnictví i stadion v Edenu. Od loňského listopadu patří většina v klubu společnosti Sinobo Group, menšinovým vlastníkem je firma CITIC Group, která Slavii převzala od původního majitele CEFC v době jejích ekonomických problémů.

Číňané, které v klubu zastupuje Tvrdík, pomohli Pražanům k dvěma ligovým titulům a letos v létě po 12 letech k postupu do skupiny Ligy mistrů. Není jasné, jak moc by zastavení přílivu čínských peněz aktuálního lídra nejvyšší soutěže poznamenalo.

Nestandardní smlouva

Současné vedení Prahy vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci nereagovala, což vedlo vedení města k návrhu celou smlouvu vypovědět. Zástupci Číny několikrát uvedli, že postoj Prahy poškozuje česko-čínské vztahy.

Pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která s návrhem na vypovězení přišla, ČTK minulý pátek sdělila, že schválení zmíněné části smlouvy bylo nestandardní. „Do smlouvy o spolupráci mezi hlavními městy politická deklarace nepatří. Nesouhlasím s tím, aby Praha takto dávala najevo podporu autoritářského režimu, který v Číně panuje,“ uvedla. Vypuštěním zmíněné části dá podle ní Praha najevo nesouhlas s tím, že jsou v Číně porušována lidská práva.

Autoři: ,