Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Číňané se zlobí‘, vadily policii tibetské vlajky na FAMU. Škola žádá vysvětlení

Česko

  15:23
Kriminální policie „vyšetřovala“ tibetské vlajky visící na budově FAMU na pražském Smetanově nábřeží. Akademici se bouří a chtějí vysvětlení po vedení policie.

Příznivci a odpůrci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se setkali na pražské Kampě. foto: Yan ReneltMAFRA

„Dne 30. března 2016 v ranních hodinách vstoupila na děkanát FAMU dvojice mužů, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie a svou přítomnost zdůvodnili údajnou stížností na vyvěšení tibetských vlajek na budově FAMU,“ stojí v prohlášení, které podepsal Akademický senát filmové školy.

Čínský Krtek je ideologický kýč, s uměním nemá nic společného

„Pokládáme tento počin za bezprecedentní narušení Práva na svobodu vyjadřování,“ zdůrazňují akademici. I proto v prohlášení žádají policejního prezidenta a ministra vnitra o prošetření a hlavně vysvětlení incidentu. „Tibetské vlajky budou ponechány na budově školy jako symbolická připomínka, že Česká republika se deklaruje jako demokratický stát, k jehož základním pilířům patří respektování lidských práv a svobod,“ vzkazují z FAMU.

„Nemůžeme nechat bez povšimnutí návštěvu, jež svým étosem připomíná politické maškarády komunistického režimu,“ vysvětlilo v úterý vedení fakulty, proč vyvěsilo tibetskou vlajku. „Policisté řekli, že Číňané se kvůli tomu zlobí,“ popsal úterní návštěvu policistů v civilu děkan FAMU Petr Jech pro Hospodářské noviny.

1. dubna 2016

Policejní prezidium na dotaz serveru Lidovky.cz uvedlo, že se celé bezpečnostní opatření nyní vyhodnocuje. „Jednotlivými údajnými excesy se rovněž zabývá GIBS. S ohledem na tuto skutečnost se policie v současné době nebude blíže vyjadřovat k různým spekulacím a stížnostem fyzických či právnických osob. I tímto údajným excesem se kontrolní orgány zabývají. Jak již bylo avizováno, výsledky šetření budou k dispozici v řádu několika týdnů. Prezentace vlajky Tibetu samozřejmě nepředstavuje sama o sobě jakékoliv protiprávní jednání,“ uvedl tiskový odbor.

Nejde přitom zdaleka o jediný případ, kdy policie řešila vylepení či vyvěšení tibetské vlajky během návštěvy prezidenta komunistické Číny Si Ťin-pchinga. Například v kancelářích naproti hotelu Hilton, kde čínský prezident bydlel, nechávali policisté sundat vlajky kvůli „bezpečnostní hrozbě“.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...