27. července 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cinklé zakázky? Jen pomluvy kvůli úspěchu, brání se stíhaný lékař z Homolky

Michal Toběrný na fotografii z roku 2002. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Toběrný na fotografii z roku 2002. | foto: MAFRA - Hynek Glos

PRAHA Lékař Michal Toběrný se vůbec poprvé vyjádřil k obvinění kvůli nemocnici na Homolce a podezřením kolem jeho stavební firmy Terramed a zakázek od ministerstva obrany. Jakékoliv pochybnosti odmítá. Jsou to jen pomluvy, na své očištění si ale budu muset počkat, řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Proč jste si jako chirurg a náměstek nemocnice Na Homolce  ještě pořídil stavební firmu? 
Mám ke stavařině vztah. I když chirurgie je moje absolutní priorita, byla to pro mě příležitost se realizovat také v jiném oboru. Navíc jsem měl kolem sebe tým skvělých lidí a vynikajících odborníků. Rozhodně to nebylo celé na mně. Náměstkem Na Homolce jsem se stal v roce 2007, tedy až po té, kdy jsem v roce 2006 svou účast ve firmě ukončil. Dvě vrcholné manažerské pozice, to by opravdu nejspíše nešlo zvládnout dobře.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Lidovky.cz: Terramed získal během tří let od rezortu obrany zakázky za 76 milionů korun, policie ji a další firmy kvůli tomu vyšetřovala. Můžete s klidem prohlásit, že vše bylo čisté?
Naprosto kategoricky. Být úspěšný v tak tvrdé konkurenci, jaká v té době byla, byl heroický výkon, spíše důvod k hrdosti za dobře vykonanou práci. Policie podle mého názoru jen potvrdila, že vše bylo naprosto v pořádku.

Zakázky za desítky milionů

Od ministerstva obrany během tří let firma Michala Toběrného Terramed dostala šest zakázek skoro za 76 milionů korun. Kriminalisté měli podezření, že si k nim pomohl uplácením.

Lidovky.cz: Mluvilo se o podplácení úředníků…
Odvrácenou stranou úspěchu jsou pomluvy. Bohužel se s tím lze u nás setkat všude.

Lidovky.cz: Odkud se znáte s panem Václavem Krajíčkem? (majitel podezřelých firem se zakázkami od rezortu obrany, pozn. red.) Proč jste od něj firmu koupil?
Znám jej 20 let. Svůj podíl mi nabídl, neboť se rozhodl vydat jiným směrem. Jeho rozhodnutí jsem respektoval a podíl samozřejmě odkoupil.

Lidovky.cz: Co říkáte na současné obvinění kvůli Homolce?
Tato věc mě opravdu zasáhla. Přiznám se, že jsem se s tím, že bych mohl být podezřelý z čehokoli nezákonného, ještě nevyrovnal. Pomáhá mi ohromně podpora rodiny a také moje práce, která mě naplňuje, a která, jak věřím, přináší mnoha lidem pomoc. Jsem si naprosto jist, že bude prokázáno, že jsem své povinnosti plnil zcela řádně a že jakékoli podezření vůči mé osobě bude zcela vyvráceno. Jsem si ale současně vědom, že trestní řízení v českých zemích trvá dlouho, a že si na své očištění budu muset počkat.

ogoOndřej Golis

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT - VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč