7. prosince 2015 5:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cinklé zakázky? Rychle jste se v tom zorientovala, chválil Pancovou ředitel z Metrostavu

Milan Veselský a Kateřina Pancová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Veselský a Kateřina Pancová | foto: Koláž: Šimon

KLADNO David Rath již brzy podruhé stane před soudem kvůli úplatkům. Ze spisu týkajícího i firem zapletených do jeho kauzy v čele se stavebním gigantem Metrostav mimo jiné vyplývá, že do korupčního systému ve středočeském kraji bylo zasvěceno více lidí, než kolik nakonec policie obvinila.

Exšéf Metrostavu Pavel Pilát s obchodním náměstkem Jiřím Andělem i jejich společnost si již obvinění v kauze Rath vyslechli. Jak ale nyní zjistil server Lidovky.cz, v policejních odposleších z kanceláře další obviněné, tehdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové), uvízl i další vysoce postavený manažer největší stavební společnosti v Česku.

Obchodního ředitele Metrostavu a Pilátova přímého podřízeného Milana Veselského sice policie nestíhá, z přepisu odposlechů nicméně vyplývá, že s korupčním systémem popisovaným vyšetřovateli byl dobře srozuměn.

Policejní mikrofony nahrály důvěrný rozhovor, v níž se vysoce postavený manažer baví s Pancovou o zakázkách, které pak ředitelka kladenské nemocnice za vědomí Ratha podle policie přihrála předem vybraným uchazečům. Společnosti jim pak podle obvinění posílaly na úplatcích deset procent z vysoutěžené ceny.

Veselský si na záznamu například nepokrytě řekl o zakázku na opravu pavilónu O kolínské nemocnice za 118 milionů korun v kolínské nemocnici, kterou pak Metrostav skutečně získal. A podle posudku pro policii předražil o šest milionů korun oproti cenám obvyklým.

Kolín...Kdyby to bylo v naší režii

„No tak, s Kolínem, tam to jako proběhlo, myslim si...řekněme...Kdyby to bylo v naší režii,“ žádal manažer. „Si myslim, že Kolín je domluvenej, že to budem řešit spolu,“ ujistila ho Pancová.

Kauza Rath II: Policie jde po firmách

Ve navazující části korupční aféry kolem Davida Ratha případu figuruje mezi obviněnými kromě někdejšího středočeského hejtmana dalších osm lidí a osm firem včetně Metrostavu a jeho dvou manažerů Pavla Piláta a Jiřího Anděla, či společnosti Konstruktiva Branko nebo JIPE. Stíháni jsou vedle Ratha i nepravomocně odsouzení Petr a Kateřina Kottovi, v jednom skutku i šéf středočeské záchranné služby Martina Houdka.

Citelný postih hrozí i firmám i právnickým osobám, a to jak v podobě vysokého peněžitého trestu, tak i faktického zrušení společnosti.

Manipulace se zakázkami se podle policistů týkaly zaprvé rekonstrukce bloku C2 v Nemocnici Kladno, rekonstrukce pavilónu O kolínské nemocnice, výstavby parkoviště a pavilonu Palackého v nemocnici Mladá Boleslav a zakázky na dodávku 48 sanitek pro středočeskou záchrannou službu.

Korupční mechanismus ve Středočeském kraji pod vedením Ratha je již dobře popsaný: zakázky získávaly vybrané společnosti, jimž ostatní domluvené firmy hrály vědomě křoví, aby se zachovalo zdání férové soutěže. A křoví pro firmu Konstruktiva Branko si měl zahrát i Metrostav v případě dvou staveb v mladoboleslavské nemocnici za 270 milionů korun. I na to v kanceláři Pancové přišla řeč. „Prosim vás, nikdo vo tom nemluvte, čím míň lidí to ví, tím je to lepší, protože do poslední chvíle je vějičkou Branko,“ žádala Pancová.

S Veselským pak řešila také snahu další společnosti AMI (Analytical Medical Instruments) přihlásit se do tendru na vybavení nemocnice v Mladé Boleslavi. Pro připomenutí, AMI se do soutěže skutečně nečekaně přihlásila a podala nejnižší nabídku a ohrozila tak zavedený systém křoví. Rath a spol. posléze řešili, jak firmu vyšachovat a přesvědčit ji, aby si nestěžovala u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, což se jim nakonec podařilo díky příslibu jiné zakázky.

Kateřina Pancová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha,se vrátila do zaměsnání ve Fakultní nemocnici Motol

Kateřina Pancová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha,se vrátila do zaměsnání ve Fakultní nemocnici Motol

Veselský nicméně ředitelce kladenské společnosti v důvěrném rozhovoru přiznal, že reference k zakázce dostal zástupce AMI právě od něj. A Pancovou to zjevně rozlítilo.

„My to teďkon řešíme, já už to vidim a úplně se mi ježí chlupy na hlavě. Je to úplně jednoduchý. Stavby dělám kompletně já, technologie dělá pan doktor Kott (partner Pancové a další obviněný Petr Kott). Je to tak, neni to naše vůle, je to všecko domluvený...Nechápu, proč jste jim udělali ty reference, když víte, že ten trh je rozjetej a rozparcelovanej,“ rozčílila se.

Kdyby dál zlobili, napíšu dopis

Na Veselského to zjevně zabralo a ihned vzal zpátečku. „Viníkem jsem já, popravdě. Protože von přišel, a mně to přišla taková jako ne úplně významná věc. Já jsem mu ale řek, že chci vod něho potvrzení, že to má takzvaně domluveno,“ kál se a okamžitě nabídl řešení. „Jediný, co mě napadá, že kdyby dál chtěl zlobit, tak já napíšu dopis, že z toho sdružení vystupujeme, nebo něco takovýho,“ uklidňoval Pancovou.

Podle detektivů Metrostav neférově získal také tendr na opravu bloku C2 v kladenské nemocnici za 227 milionů. Společnost si pak podle obvinění sama vypracovala zadávací dokumentaci. I na to u Pancové přišla řeč.

„Vy jste tady předtím měli Bendl, Rath, kvůli střídání nějaký problémy. Vždycky se dává tohlencto bez tohohlenctoho,“ instruovala šéfka špitálu Veselského, přičemž zřejmě psala cifry na papír. Manažer ochotně přikývl, že jsou mu instrukce jasné. Pancová ho obratem ujistila, že až projde středočeským zastupitelstvem, může se zakázkou počítat. Do oficiální soutěže přitom zbývaly měsíce.

„Jasně. Celá Cé dvojka, včetně technologie. Nechám to celý, ať máte prostor. S tím, že začne se soutěžit, buďme realisti, dva tři měsíce, takže to je duben, květen, v červnu by to mohlo bejt, podepsaná smlouva,“ odhadla Pancová. ̈

Duben 2012: Slavnostní otevření Domova seniorů v Kladně. Zleva generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát, generální ředitel ESB Zdeněk Osner, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, středočeský hejtman David Rath.

Duben 2012: Slavnostní otevření Domova seniorů v Kladně. Zleva generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát, generální ředitel ESB Zdeněk Osner, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, středočeský hejtman David Rath.

Její moc nad středočeskými krajskými nemocnicemi pak výmluvně ilustruje i závěr setkání, během něhož ji jeden z nejvýše postavených manažerů tuzemské stavební branže nadbíhá.


„Teda upřímně, musim vám složit takovou poklonu, že když si vzpomenu, jak jsme vás viděli prvně, tak jste vlastně taky byla nová. A když vidim, jak jste se v tom rychle zorientovala,“ ocukroval finále a šéfce kladenské nemocnice zjevně zalichotil.

„Vemte si, že já jsem byla na ambulanci. Já jsem to předtím nikdy nedělala, že jo,“ pochválila se. „Klobouk dolu,“ neodpustil si Veselský závěrečný kompliment.

Vždycky se dává tohlencto

Server Lidovky.cz se ho na rozhovor z února 2012 chtěl zeptat, v úterý ale nebral telefon a nereagoval ani na SMS. Loni během zářijového výslechu však trpěl značnými výpadky paměti a to i když mu vyšetřovatelka přehrála inkriminované rozhovory.

Originálně třeba vysvětlil, co Pancová myslela oznámením „vždycky se dává tohlencto bez tohohlenctoho“. „Když jsem to uzavřel, že mi to bylo jasné, tak jsem asi nechtěl být za troubu a řekl jí, že mi to je jasné, když jsem vteřinu předtím řekl, že mi to jasné není,“ řekl poněkud zmateně vyšetřovatelce Veselský. Na oplátku se mu od ní dostalo varování, že může být stíhán za křivou výpověď. Veselský se i přes to dušoval, že neví o žádných manipulacích s tendry ani úplatcích.

První trest pro Davida Ratha

  • 8 let a 6 měsíců
  • Propadnutí peněz 8,678 milionů
  • 44 tisíc euro
  • 5 milionů na kontě u advokáta Adama Černého
  • 7 milionů z krabice od vína

Metrostav odmítl angažmá svého špičkového manažera komentovat. „Kauzy, u kterých probíhá vyšetřování, jako je kauza doktora Ratha, nekomentujeme,“ reagoval pouze mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha.

Proč se Veselskému stíhaní vyhnulo, nekomentovalo ani Vrchní státní zastupitelství. „V rámci přípravného řízení se není možné vyjadřovat ke konkrétní důkazní situaci ve vztahu k jednotlivým osobám,“ uvedl pouze dozorující státní zástupce Jiří Pražák.

Obvinění si kvůli manipulaci s tendry a úplatkům naopak vyslechlo osm lidí, mezi nimi Rath, Kottovi, Pilát, Anděl, ale také šéf středočeské záchranky Martin Houdek. Ten měl společně s Rathem a Kottovými inkasovat úplatek za tendr na nákup 48 sanitek. Peníze z údajně cinklých tendrů nemocnic však Rath a spol. nestačili kvůli zatčení přebrat.

Kottovi si v hlavní větvi kauzy Rath vyslechli zatím nepravomocný trest 7,5; Rath 8,5 roku. Pokud by je soud uznal vinnými i podruhé, trest se jim může navýšit až na 12 let. Šéfům Metrostavu a Houdkovi hrozí až 10 let. Kriminalisté obvinili 8 stavebních společností v čele s Metrostavem a firem obchodujícím se zdravotnickým materiálem. Hrozí jim pokuty, v krajním případě zánik. Očekává se, že v případu brzy padne obžaloba.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz