Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Čínský disent se inspiroval Chartou 77

Česko

Duchovním otcem petice Charta 08 je spisovatel Liou Siao-po, který se angažoval už při protestech v roce 1989.

PEKING/PRAHA Číňané oslavili nedávný Den lidských práv (10. prosince) zatýkáním disidentů, kteří si po delší době dovolili veřejně kritizovat režim. V den, na který zároveň připadlo šedesáté výročí schválení Všeobecné deklarace lidských práv OSN, zveřejnili petici nazvanou Charta 08, v níž volají po svobodných volbách, které by definitivně ukončily vládu jedné strany.

Dokument se inspiroval Chartou 77, kterou koncem roku 1976 podepsalo 242 českých a slovenských intelektuálů, a odvolává se na ni. Pod čínskou Chartou 08 je více než 300 podpisů, nejde přitom jen o disidenty. Perry Link, který přednáší čínskou literaturu na Kalifornské univerzitě a který dokument přeložil do angličtiny, zdůrazňuje, že jej podepsaly „i prominentní osobnosti z okruhů blízkých vládě“.

„Tento dokument... byl vytvořen a sepsán s pocitem uznání a obdivu k založení Charty 77 v Československu, jejíž signatáři zformovali volné a otevřené společenství lidí... které spojovala vůle bojovat jednotlivě i společně za lidská a občanská práva,“ konstatuje Link v předmluvě k textu Charty 08.

Je to sice jen petice, kterou podobně jako Chartu 77 podepsalo relativně zanedbatelné množství lidí, ale její text je pro vládnoucí režim kacířský až dost. V současné době by v Číně riskoval i ten, kdo by volal po okrajových reformách úřadů, natož někdo, kdo si dovolí mluvit o konci vlády jedné strany.

Charta 08 jde dokonce ještě dál a konstatuje, že komunisté „zbavili lidi jejich práv, pošlapali jejich důstojnost a zkorumpovali běžné mezilidské vztahy“.

Podle prvních komentářů jde o jeden z nejodvážnějších projevů odporu proti režimu od protestů v roce 1989 (které vyvrcholily neslavně proslulým masakrem na náměstí Nebeského klidu).

Řada ze zhruba tří set signatářů charty byla zatčena a vyslýchána. Mezi prvními byl Liou Siao-po, třiapadesátiletý spisovatel, který se angažoval v už zmiňovaných protivládních protestech v roce 1989. Zatčen byl 8. prosince, tedy dva dny před zveřejněním charty, a podle posledních zpráv je zadržován dodnes.

Peticí to prý v Číně neskončí. „Charta 08 má sloužit jako plán zásadních politických změn pro nadcházející roky,“ napsal ve své předmluvě k anglickému překladu Link. „Signatáři zformovali neformální a otevřené společenství lidí, kteří se chtějí dál angažovat v prosazování demokracie a v boji za lidská práva.“

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: