Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čirá radost ze špatného psaní

Česko

Britský spisovatel Edward Bulwer - Lytron (1803–1873) jistě snil o tom, že se díky svému dílu stane nesmrtelným. Konkrétní podoba zvěčnění, jehož se mu dostalo, by ho ale asi nepotěšila. Po autorovi dobových bestselerů a otci několika často užívaných floskulí („pero je mocnější než meč“) byla totiž pojmenována cena pro nejhůře napsanou větu. Koncem července byla udělena už poosmadvacáté.

Akce se zrodila na katedře anglistiky na univerzitě v americkém San José, od roku 1982 získala jistou mezinárodní proslulost. Po nešťastném viktoriánském prozaikovi byla pojmenována proto, že úvodní sentence Bulwer-Lyttonova románu Paul Clifford je některými znalci považována za vůbec nejhorší vstup do knihy, jaký byl kdy napsán (v úplnosti tu předlouhou větu uvádět nebudeme, stačí snad, že začíná slovy „Byla temná a bouřlivá noc“). Laureáty této prestižní ceny se nestávají autoři, kteří ve své próze tak či onak ujeli – člověk se o ni musí ucházet, aby ji dostal. Úkolem je naplnit následující zadání: napište první větu nejhoršího románu všech dob.

Letos porota ocenila výkon seattleské spisovatelky Molly Ringleové, která přišla s větou pro román milostný, až smyslný. „Během prvního měsíce své milostné aféry se Ricardo a Felicity na každé ukradené schůzce zdravili polibkem – dlouhým a vyhladovělým polibkem, při kterém Ricardo po Felicity chňapal a přisál se k ní, jako kdyby to byla obrovská na klec upevněná lahev s vodou a on byl ten nejžíznivější pískomil na světě.“

Okouzlující příklad epického žvatlání zas představuje věta sestavená Mary Ann Ungerovou, jež uspěla v kategorii historická fikce: „V jihozápadním Německu, hned za lucemburskou hranicí a severně od Francie, kde historie proti sobě stavěla různé spřízněné habsburské vládce, arcibiskupy z Trieru, opaty od svatého Maximina, různé šlechtice a davy sekyrami ozbrojených vesničanů, stojí zřícenina, z níž byla většina stavebních kamenů odvezena, aby posloužily při stavbě jiných budov.“ Výjimečně lapidární byl dílčí cenou dekorovaný příspěvek Alfa Seegerta: „Zinfandel růžově vytékal z lahve jako proud moči sedm hodin po konzumaci mísy boršče.“ Společné ty nejpovedenější příspěvky mají jedno – nepůsobí jako pro účel soutěže vymyšlené pitomosti, ale jako sentence, které někdo mohl myslet vážně, vlastně se příliš neliší od toho, co si jeden může přečíst v knize, na internetu nebo v novinách, když se ten či onen autor – slovy předsedy poroty Scotta Ricea – zamiluje do vlastní chytrosti.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč