Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Církev chce po státu památku UNESCO i Rubensovy obrazy

Letecký pohled na Zelenou horu. foto: MAFRA: Michal Růžička

Po letech zdlouhavého vyjednávání o církevních restitucích začíná být konečně jasno v tom, jaké objekty či předměty se přesunou z majetku státu do vlastnictví církví. Katolická církev požádá například o Zelenou Horu, nebo o slavné Rubensovy obrazy.
  19:16

Brněnské biskupství prolomilo ticho, které kolem konkrétních žádostí vládne. Poprvé oficiálně potvrdilo: chceme převzít Zelenou horu, zapsanou na prestižním seznamu UNESCO.

ČTĚTE TAKÉ:

Učiní tak rychle. „Rádi bychom o převedení požádali v první polovině května,“ řekla LN mluvčí biskupa Martina Jandlová. Bude to jedna z prvních budov, o které katolická církev požádá podle zákona o vyrovnání s církvemi.

Památkáři, kteří komplex poutního chrámu spravují, již mají hotovou právní analýzu. A vědí, že pokud se nestane něco neočekávaného, budou muset kostel vydat. Od doručení žádosti na to mají šest měsíců.

„Kromě žádosti o Zelenou horu od biskupství brněnského ještě čekáme, že řád benediktinů požádá o areál Sázavského kláštera,“ sdělil LN náměstek ředitelky Národního památkového ústavu Petr Svoboda.

Ve hře je i Rubens

Server iDnes.cz uvedl, že Národní galerie jedná se zástupci církví o vzácných obrazech. Církve se k jejich vlastnictví přihlásily podle zákona o církevních restitucích. "Jedná se řádově o desítky, ne stovky obrazů," řekl iDNES.cz Vít Vlnas, pověřený řízením Národní galerie. Jsou mezi nimi i slavná díla Paula Rubense Umučení sv. Tomáše a Sv. Augustin.

"Předběžná jednání už jsme vedli. Myslím, že tady je velká vůle k dohodě," uvedl Vlnas, který byl dosud ředitelem Sbírky starého umění NG. "Vypadá to docela nadějně," řekl iDNES.cz zástupce řádu augustiniánů v České republice Juan Provecho s odvoláním na informace od zmocněnce Petrose Alexandridise, který za augustiniány jedná s Národní galerií.

Řád nepočítá s tím, že by obrazy z galerie odnesl, jde mu jen o to, aby galerie uznala, čí obrazy jsou. Pak už by mohla být uzavřena smlouva o dlouhodobém bezplatném pronájmu uměleckých děl.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat