22. dubna 2013 19:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Církev chce po státu památku UNESCO i Rubensovy obrazy

Letecký pohled na Zelenou horu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký pohled na Zelenou horu. | foto: MAFRA: Michal Růžička

Po letech zdlouhavého vyjednávání o církevních restitucích začíná být konečně jasno v tom, jaké objekty či předměty se přesunou z majetku státu do vlastnictví církví. Katolická církev požádá například o Zelenou Horu, nebo o slavné Rubensovy obrazy.

Brněnské biskupství prolomilo ticho, které kolem konkrétních žádostí vládne. Poprvé oficiálně potvrdilo: chceme převzít Zelenou horu, zapsanou na prestižním seznamu UNESCO.

ČTĚTE TAKÉ:

Učiní tak rychle. „Rádi bychom o převedení požádali v první polovině května,“ řekla LN mluvčí biskupa Martina Jandlová. Bude to jedna z prvních budov, o které katolická církev požádá podle zákona o vyrovnání s církvemi.

Památkáři, kteří komplex poutního chrámu spravují, již mají hotovou právní analýzu. A vědí, že pokud se nestane něco neočekávaného, budou muset kostel vydat. Od doručení žádosti na to mají šest měsíců.

„Kromě žádosti o Zelenou horu od biskupství brněnského ještě čekáme, že řád benediktinů požádá o areál Sázavského kláštera,“ sdělil LN náměstek ředitelky Národního památkového ústavu Petr Svoboda.

Ve hře je i Rubens

Server iDnes.cz uvedl, že Národní galerie jedná se zástupci církví o vzácných obrazech. Církve se k jejich vlastnictví přihlásily podle zákona o církevních restitucích. "Jedná se řádově o desítky, ne stovky obrazů," řekl iDNES.cz Vít Vlnas, pověřený řízením Národní galerie. Jsou mezi nimi i slavná díla Paula Rubense Umučení sv. Tomáše a Sv. Augustin.

"Předběžná jednání už jsme vedli. Myslím, že tady je velká vůle k dohodě," uvedl Vlnas, který byl dosud ředitelem Sbírky starého umění NG. "Vypadá to docela nadějně," řekl iDNES.cz zástupce řádu augustiniánů v České republice Juan Provecho s odvoláním na informace od zmocněnce Petrose Alexandridise, který za augustiniány jedná s Národní galerií.

Řád nepočítá s tím, že by obrazy z galerie odnesl, jde mu jen o to, aby galerie uznala, čí obrazy jsou. Pak už by mohla být uzavřena smlouva o dlouhodobém bezplatném pronájmu uměleckých děl.

Miloš Šenkýř, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.