Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Církev porušuje dohodu uzavřenou s Klausem, prohlásil Zeman

Česko

  13:45aktualizováno  19:49
MOST - Církev vznesla v rozporu s dohodou s exprezidentem Václavem Klausem některé neoprávněné požadavky na vrácení objektů v areálu Hradu, prohlásil dnes prezident Miloš Zeman. Dodal, že ho to překvapilo, protože kardinál Dominik Duka ho před 14 dny prý ujistil, že dohoda s Klausem platí. Duka na to reagoval, že dohodu s Klausem neporušil.

Prezident republiky Miloš Zeman (vlevo) pokračoval 16. října ve své návštěvě Středočeského kraje, při níž mimo jiné navštívil továrnu Philip Morris. foto: ČTK

Duka tento týden uvedl, že dohoda s Klausem neřešila otázku majetko-právního vyrovnání se státem. Dnes nechtěl výrok komentovat s odkazem na možný mediální šum při interpretaci slov Miloše Zemana. Zopakoval pouze, že dohoda s Klausem byla pouze o užívání majetku. "Podle gentlemanské dohody ze září dojde k potřebné záměně budov," uvedl Duka a ještě dodal: "Církev neohrožuje bezpečnost Hradu."

Reakce Klause

Klaus dnes  řekl, že když v roce 2010 uzavřel s Dukou dohodu týkající se církve a areálu Pražského hradu, měl za to, že je uspořádání vyřešeno jednou pro vždy, a že tato dohoda je i nad restitucemi.

"Otázka restitucí se vůbec neřešila, ale já jsem měl za to, že to je uspořádání, které je mimo v tomto smyslu nad jakoukoli potenciální budoucí dohodu o restitucích," řekl Klaus.

"Před třemi roky jsem uzavíral dohodu s panem kardinálem, o této dohodě jsme oba měli pocit, že prostě vyřešila otázku na Pražském hradě rozumným kompromisním způsobem defacto na věky," dodal Klaus.

Zeman se k situaci kolem restitucí vyjádřil poté, co ministr vnitra Martin Pecina navrhl zákonným opatřením vyjmout celý areál Pražského hradu z církevních restitucí, a to kvůli církevním nárokům na některé nemovitosti. Premiér Jiří Rusnok ve středu řekl, že zákonné opatření nenavrhne.

Duka po pondělní schůzce s Rusnokem uvedl, že na způsobu vypořádání nároků se dohodl jak s Klausem, tak se Zemanem.

Napětí v předvolebním boji?

"S panem kardinálem jsem nemluvil tento týden. Už proto, že jsem byl na návštěvě na Ukrajině. Ale tuším, že jsem s ním mluvil přibližně před 14 dny. Pan kardinál mě ujistil, že platí dohoda, kterou uzavřel s předchozím prezidentem Václavem Klausem. Byl jsem proto velmi překvapen, když pražská kapitula v rozporu s touto dohodou vznesla některé, dle mého názoru neoprávněné požadavky," prohlásil Zeman na tiskové konferenci během návštěvy Mostu.

"Víte, já si vážím slova. A kdybych měl porušit slovo, tak se vzdám českého občanství, já odejdu z této země. To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí," prohlásil kardinál v pondělním vysílání Radiožurnálu.

"Já mohu říci jenom jedno. Určitým způsobem došlo k nedorozumění, že tento dopis neobsahoval dostatečné vysvětlení. A to byl důvod, proč jsem byl u pana premiéra, abych mu tuto skutečnost vysvětlil," uvedl Duka po pondělním setkáním s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem, se který řešil právě restituce.

Autoři: , ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...