24. října 2013 13:45, aktualizováno  19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Církev porušuje dohodu uzavřenou s Klausem, prohlásil Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman (vlevo) pokračoval 16. října ve své návštěvě Středočeského kraje, při níž mimo jiné navštívil továrnu Philip Morris. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman (vlevo) pokračoval 16. října ve své návštěvě Středočeského kraje, při níž mimo jiné navštívil továrnu Philip Morris. | foto: ČTK

MOST Církev vznesla v rozporu s dohodou s exprezidentem Václavem Klausem některé neoprávněné požadavky na vrácení objektů v areálu Hradu, prohlásil dnes prezident Miloš Zeman. Dodal, že ho to překvapilo, protože kardinál Dominik Duka ho před 14 dny prý ujistil, že dohoda s Klausem platí. Duka na to reagoval, že dohodu s Klausem neporušil.

Duka tento týden uvedl, že dohoda s Klausem neřešila otázku majetko-právního vyrovnání se státem. Dnes nechtěl výrok komentovat s odkazem na možný mediální šum při interpretaci slov Miloše Zemana. Zopakoval pouze, že dohoda s Klausem byla pouze o užívání majetku. "Podle gentlemanské dohody ze září dojde k potřebné záměně budov," uvedl Duka a ještě dodal: "Církev neohrožuje bezpečnost Hradu."

Reakce Klause

Klaus dnes  řekl, že když v roce 2010 uzavřel s Dukou dohodu týkající se církve a areálu Pražského hradu, měl za to, že je uspořádání vyřešeno jednou pro vždy, a že tato dohoda je i nad restitucemi.

"Otázka restitucí se vůbec neřešila, ale já jsem měl za to, že to je uspořádání, které je mimo v tomto smyslu nad jakoukoli potenciální budoucí dohodu o restitucích," řekl Klaus.

"Před třemi roky jsem uzavíral dohodu s panem kardinálem, o této dohodě jsme oba měli pocit, že prostě vyřešila otázku na Pražském hradě rozumným kompromisním způsobem defacto na věky," dodal Klaus.

Zeman se k situaci kolem restitucí vyjádřil poté, co ministr vnitra Martin Pecina navrhl zákonným opatřením vyjmout celý areál Pražského hradu z církevních restitucí, a to kvůli církevním nárokům na některé nemovitosti. Premiér Jiří Rusnok ve středu řekl, že zákonné opatření nenavrhne.

Duka po pondělní schůzce s Rusnokem uvedl, že na způsobu vypořádání nároků se dohodl jak s Klausem, tak se Zemanem.

Napětí v předvolebním boji?

"S panem kardinálem jsem nemluvil tento týden. Už proto, že jsem byl na návštěvě na Ukrajině. Ale tuším, že jsem s ním mluvil přibližně před 14 dny. Pan kardinál mě ujistil, že platí dohoda, kterou uzavřel s předchozím prezidentem Václavem Klausem. Byl jsem proto velmi překvapen, když pražská kapitula v rozporu s touto dohodou vznesla některé, dle mého názoru neoprávněné požadavky," prohlásil Zeman na tiskové konferenci během návštěvy Mostu.

"Víte, já si vážím slova. A kdybych měl porušit slovo, tak se vzdám českého občanství, já odejdu z této země. To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí," prohlásil kardinál v pondělním vysílání Radiožurnálu.

"Já mohu říci jenom jedno. Určitým způsobem došlo k nedorozumění, že tento dopis neobsahoval dostatečné vysvětlení. A to byl důvod, proč jsem byl u pana premiéra, abych mu tuto skutečnost vysvětlil," uvedl Duka po pondělním setkáním s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem, se který řešil právě restituce.

ČTK, spaŠárka Pálková, mišMiloš Šenkýř

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!