Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní lesy nás obírají, těží naše dřevo, píše církev v trestním oznámení

Těžba dřeva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba dřeva | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Biskupství českobudějovické podalo na policii trestní oznámení kvůli údajně protiprávní těžbě v lesích u Hoštic na Táborsku, o které církev už v srpnu požádala v rámci zákona o církevních restitucích. Serveru Lidovky.cz to potvrdil generální vikář biskupství Adolf Pintíř.

Trestní oznámení představuje vyvrcholení sporu o to, zda Lesy ČR mohou těžit v bývalých církevních lesích i nad rámec běžné lesní údržby. Církev totiž obviňuje státní podnik, že se snaží ještě před vrácením lesů maximálně vydělat na prodeji dřeva a připravit tak budoucího majitele o peníze. Lesy ČR ale takový výklad odmítají a tvrdí, že důvodem těžby je pouze likvidace polomů, kterou lesním hospodářům nařizuje zákon.

„Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele a policie už byla v lesích skutečně celou situaci prověřit. Těžbu máme ale i sami zdokumentovanou,“ řekl serveru Lidovky.cz Adolf Pintíř.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákon o církevních restitucích podle něj jednoznačně říká, že nemovitost má být původnímu vlastníkovi vrácena ve stavu, v jakém se nacházela v době žádosti o vydání. A biskupství o lesy u Hoštic požádalo už 22. srpna letošního roku. „Už v té době tam Lesy ČR těžily, pak na základě naší stížnosti těžbu zastavily, ale nyní se k v lesích znovu těží,“ řekl Pintíř. Je přesvědčen o tom, že podnik by měl dřevo v lese ponechat a pokud těžbu považuje za nutnou, měl se na ní předem dohodnout s církví jako pravděpodobným budoucím vlastníkem. „Nic takového se ale nestalo,“ řekl Pintíř.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podalo biskupství údajně proto, že nemůže předjímat, zda najatá firma skutečně pracuje pro Lesy ČR či nikoliv. „Vyšetřování je věcí policie,“ řekl Pintíř.

Lesy ČR však těžbu v církevních lesích u Hoštic sami přiznávají. Zároveň ale odmítají, že by porušili jakýkoliv zákon. „Těžba v inkriminovaných lokalitách představuje zákonem stanovenou povinnost likvidace následků živelné kalamity,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Lesů ČZ Zdeněk Boublík. Podle něj se správce lesa musí postarat o likvidaci polomů, vzniklých na místě během léta.

„Lesy ČR postupují v otázkách takzvaných církevních restitucí výhradně podle platných právních předpisů,“ tvrdí Boublík.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...