Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Církev skoupí další půdu. Ani kněží se nemohou k finančnictví otáčet zády

Česko

  7:00
PRAHA - Od chvíle, kdy bylo jasné, že po letech neplodných snah dojde k odluce církví od státu, čelili duchovní záplavě zaručených investičních nabídek. Ať už to byla klasická pyramida s diamanty nebo zlatými cihlami, nebo jeden z nejbizarnějších návrhů – na spoluvlastnictví nevěstince. Samostatné hospodaření církve se řídí přísným a konzervativním etickým kodexem, takže podobné příležitosti k množení majetku nepřicházejí v úvahu. To ale neznamená, že by si kněží mohli dovolit otáčet se k finančnictví zády. Naopak. Už skoro dva roky funguje katolický fond, kterému na sklonku minulého týdne přibyla třetí podmnožina – fond specializovaný na investice do nemovitostí.
Katolictví - ilustrační foto.

Katolictví - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Založen byl už ke konci roku 2015, ale až dosud trvalo najít fondu vhodného správce, který za dohledu církve a dodržení kodexu pomůže majetku růst. Nakonec ve výběrovém řízení uspěl odborný tým z ČSOB, jemuž s investiční strategií pomohou experti z Patria investiční společnosti. „Díky podfondu budou moci církevní zástupci investovat například do zemědělské půdy, komerčních nebo kancelářských prostor,“ říká Jaroslav Rozehnal, obchodní ředitel ČSOB Asset Management.

Církevní restituce po čtyřech letech: Většina žádostí byla projednána, soudy trvají dál

Základní jmění nemovitostního fondu je 2,5 milionu korun, prostředky do něj vložila většina diecézí. Smysl má hlavně v tom, že díky kumulovaným penězům z různých biskupství bude možné koupit nemovitosti, na které by jednotlivé diecéze samy nedosáhly. „Umím si představit například zemědělské družstvo včetně závodu,“ upřesňoval při založení podfondu Tomáš Holub, tehdy generální sekretář České biskupské konference (ČBK), dnes hlava plzeňské diecéze.

Jak hospodaří katolíci.

Církvím, a té katolické v největším měřítku, se po celé republice vracejí lesy a pole. V první fázi jdou peníze na ozdravení stromových porostů a nákup dalších pozemků, jimiž se hospodářství spojí do souvislých celků.

Těžba dřeva představuje jen jeden zdroj příjmů, biskupové chtějí vedle toho začít zpracovávat odpad na palivo. „Výhledově počítáme i s nákupem pily a zřízením vlastního statku. Rádi bychom také vlastní lesnickou a zemědělskou střední školu, protože je potřeba vychovávat si zaměstnance. A k ní by právě patřil statek,“ líčí plány olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Autor: