Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Církevní vyrovnání: 56 procent v majetku a k tomu 59 miliard

Česko

  16:28aktualizováno  20:49
PRAHA - Vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi navrhuje vrátit církvím 56 procent jejich bývalého majetku, hlavně pole, lesy a rybníky, v celkové hodnotě 75 miliard korun. Za majetek, který v restitucích vrácen nebude, by stát doplatil 59 miliard.

Katedrála sv. Víta na pražských Hradčanech foto: Shutterstock

Peníze by stát vyplácel po dobu 30, 20 nebo 15 let, v úvahu by byla brána inflace. Oznámil to ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) a uvedl, že stanovisko církví by rád znal do konce července. Po jednání s vládní komisí označily návrh za slušný. Opoziční ČSSD se nelíbí a žádá jednání mezi vládou a opozicí.

Původní plán bývalé vlády Mirka Topolánka počítal s vrácením 39 procent majetku a vyplácením 83 miliard korun po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun, přičemž hodnota původního majetku církví a náboženských společností byla stanovena na 134 miliard korun.

NEJBLÍŽE DOHODĚ

O vyrovnání s církvemi usiloval již kabinet Mirka Topolánka (ODS). Podle jeho návrhu se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty.

Zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. Tento návrh ale neprošel.

Vládní komise dnes odpoledne nový návrh představila své partnerské komisi, kterou ustavily církve a náboženské společnosti.

Šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml z Českobratrské církve evangelické novinářům po jednání řekl, že návrh je podkladem pro jednání expertů církví i vlády.

"Teď se může společně jednat. Pro nás je to posun," uvedl.

"Cílem vyrovnání s církvemi a napravení křivd, které nastaly, je samozřejmě ekonomická soběstačnost církví a náboženských hnutí," doplnila místopředsedkyně nejmenší koaliční strany Věci veřejné Kateřina Klasnová.

Kdy nastane, bude ještě předmětem jednání. Stát každoročně platí církvím 1,5 miliardy korun ročně, připomněl pražský arcibiskup Dominik Duka.

Kostel - ilustrační foto.

Zablokovaný majetek přitom přináší 4,5 miliardy korun, dodal. Podle něj se nyní církve samy financují asi z poloviny.

Hašek: Je to harakiri

Věci veřejné jsou podle Klasnové s předloženým návrhem vládní komise spokojeny. Předtím totiž naznačovaly své výhrady.

"Náš požadavek, s kterým jsme šli a který se v ničem nezměnil, byl co nejvyšší míra naturálního plnění, to znamená vrácení majetku, a co nejnižší fiskální zatížení státu. Teď jsme na dobré cestě tohoto kompromisu dosáhnout," řekla.

SMLOUVA S VATIKÁNEM

Druhým velkým církevním tématem, které také není uzavřeno, je chybějící česko-vatikánská smlouva o postavení katolické církve.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) nedávno řekl, že by smlouvu chtěl letos dát znovu do parlamentu. Před osmi lety dokument sněmovna odmítla.

Velkou nespokojenost naopak vyjádřili opoziční politici z ČSSD. "Připomínám, že ČSSD prosazuje koncepci, která je odlišná od té, na které se dnes shodla vládní komise. Sociální demokracie navrhuje, aby finanční prostředky pro majetkové narovnání mířily do speciální nadace zřízené státem, ale spravované církvemi. Tato nadace by sloužila k financování širokých potřeb církví. Finanční prostředky by se ale nemohly použít na podnikatelské aktivity," sdělil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek mluví o "harakiri" vlády.

ÚSPORY SE DOTKLY I CÍRKVÍ

Až se vládní komise a církve definitivně shodnou na podobě restitucí, připraví vláda zákon upravující podmínky pro nápravu některých křivd způsobených církvím a náboženským společnostem v době nesvobody. Podle Bessera by bylo ideální, kdyby norma začala platit 1. července 2012.

Do hodnoty vydaného majetku a částky vyplacené jako kompenzace se ještě může promítnout, zda budou vydány i pozemky ve vojenských újezdech. Pak by hodnota vydaného majetku činila 77 miliard korun a stát by doplácel 57 miliard.

Problematika majetkového vyrovnání se táhne již léta. Církvím byl majetek zabaven v období komunismu. Řešení majetkových otázek mezi státem a církvemi v co nejkratším čase stálo i u zrodu současné vládní koalice ODS, TOP 09 a VV.

Autoři: ,