Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Katolické církvi loni klesl hospodářský výsledek, sucho ubralo 761 milionů korun

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Kůrovec v loňském roce nadělal paseku i v rozpočtu katolické církve. Investice do boje se škůdcem v církevních lesích přesáhly v roce 2018 šedesát milionů korun, což je trojnásobek oproti roku 2017. Výsledek hospodaření římskokatolické církve se tedy loni v porovnání s rokem 2017 zhoršil. Svůj podíl na tom má i loňské sucho, kdy ztráty z lesního hospodářství překročily 761 milionů korun, meziročně o sto milionů korun více.

Katolická církev, která je největší křesťanskou církví v České republice, vlastní 160 tisíc hektarů zemědělské a lesní půdy. „Kvůli kůrovci přicházíme o značnou část lesa, je to těžký boj, který vedeme proti škůdci stejně jako ostatní vlastníci lesů v Česku,“ řekl v úterý na tiskové konferenci o hospodaření katolické církve ekonomický poradce České biskupské konference (ČBK) Karel Matyska. Finanční ztrátu pocítí zejména na Moravě, kde církevní lesy tvoří podstatnou část příjmů. Církev se může po kůrovcové kalamitě alespoň částečně zahojit, má totiž jako ostatní nestátní vlastníci lesů nárok na odškodnění od ministerstva zemědělství.

Do oprav kulturního dědictví církev v loňském roce investovala nejvíce peněz. Celkové výdaje na společensky prospěšné aktivity včetně oprav památek překročily jeden a půl miliardy korun. Přičemž tato částka je podle zástupců církve dvojnásobná oproti roku 2017. „Pokud zpřístupníme více kostelů, tak mohou chudší krajiny žít z turistického ruchu,“ uvedl generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Církev je po státu druhým největším vlastníkem historického majetku a kulturních památek v Česku. Diecéze římskokatolické církve spravují 5310 kostelů, kaplí a klášterních budov, přičemž v loňském roce nechala církev opravit celkem 1230 církevních staveb. „Řadu kostelů dostala církev vrácených v kritickém stavu, přesto máme chuť starat se o ně. Byla by škoda, kdyby tyto stavby z naší krajiny zmizely,“ řekl ekonomický poradce ČBK Matyska.

Podle pomocného biskupa Arcidiecéze olomoucké Josefa Nuzíka patří velký dík fyzickým dárcům a drobným přispěvatelům, bez jejichž pomoci by řada oprav nemohla proběhnout. „Lidé ukazují sounáležitost a projevují nám tím obrovskou laskavost,“ řekl Nuzík. V loňském roce církev vybrala ve sbírkách 457 milionů korun a v darech od fyzických osob získala 366 milionů korun. „V meziročním srovnání se příspěvky ve sbírkách zvýšily o jedenáct procent,“ prozradil Přibyl. Od sametové revoluce církev na našem území postavila jednašedesát nových kostelů. „Žijeme v přítomnosti, proto je potřeba dívat se dopředu a stavět nové kostely,“ uvedl pomocný biskup Nuzík.

Katolická církev v České republice zajišťuje svou existencí práci pro téměř devatenáct tisíc lidí. „Církev šetří na personálních nákladech ve prospěch kulturního dědictví,“ řekl Přibyl. V loňském roce biskupství římskokatolické církve zaměstnávala na přímo 3326 osob, což je o sto zaměstnanců méně než v předešlém roce. Přes osm tisíc lidí pracuje v charitách. V České republice působí přes 1600 duchovních a jejich počet také mírně klesá.

Přibyl upozorňuje na nízký plat, průměrná hrubá mzda kněží v roce 2018 byla dvacet tisíc korun. Náklady na hlavní činnost církve, tedy na duchovní činnost přesáhly v loňském roce tři miliardy korun.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...