Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Církvi zbývá už jen Ústavní soud

Česko

  9:03
PRAHA - Katolické církvi se nepodařilo přesvědčit Nejvyšší soud, že ona je jediným vlastníkem katedrály svatého Víta. Soud odmítl dovolání a potvrdil, že chrám patří státu. Proti rozhodnutí se nelze odvolat. Církev již dříve avizovala, že v případě neúspěchu podá stížnost k Ústavnímu soudu, případně se obrátí i k evropským soudům. Spor mezi oběma stranami se táhne již sedmnáct let.

katedrála sv. Víta foto: Lidové noviny

Mluvčí nejvyššího soudu Petr Knötig uvedl, že soud se nezabýval podstatou sporu ani tím, zda odnětí katedrály státem v 50. letech proběhlo v souladu se zákonem. Důvodem pro odmítnutí dovolání je podle Knötiga to, že "soudy nemohou libovolně, bez příslušných zákonů vracet cestou projednání určovacích žalob majetek odňatý církevním subjektům komunistickým režimem".

Spor mezi státem a církví trvá od roku 1992. Pražské soudy původně nařídily navrácení chrámu církvi, která památku dokonce nakrátko převzala. Poté však do sporu poprvé zasáhl Nejvyšší soud s opačným stanoviskem.

Uvozovky dolní...soudy nemohou libovolně, bez příslušných zákonů vracet cestou projednání určovacích žalob majetek odňatý církevním subjektům komunistickým režimemUvozovky horní

Svůj názor opřel o vládní nařízení z roku 1954 o chráněné oblasti Pražského hradu. Podle něj chrám náleží všemu československému lidu. Soudy byly v novém řízení vázány názorem NS a rozhodly ve prospěch státu.

Církev to ostře kritizovala, tvrdila, že na základě podobného nařízení nemohlo dojít ke změně vlastníka chrámu. "I podle komunistického práva mohlo být něco znárodněno pouze na základě zákona," řekl před časem kardinál Miloslav Vlk.

Katedrála je nejnavštěvovanějším českým chrámem a jedním ze symbolů české státnosti. Byla místem korunovace českých králů. V její kryptě jsou uloženy ostatky významných českých panovníků, šlechticů a církevních hodnostářů. V katedrále jsou rovněž uschovány české korunovační klenoty.

Církvi vadí soudce s komunistickou minulostí
Církev ve sporu zastupovala Metropolitní kapitula u svatého Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském. Vlk několikrát ostře kritizoval českou justici za přístup ke kauze. Vadilo mu například to, že u Nejvyššího soudu o katedrále rozhodoval mimo jiných i František Ištvánek, soudce s komunistickou minulostí.

Církev spolu s posledním dovoláním podala také námitku podjatosti proti Ištvánkovi. Požadovala, aby kauzu řešil jiný senát. NS námitku odmítl, ke změně senátu prý nebyl důvod. "Navíc je třeba dodat, že rozhodoval tříčlenný senát, a ne jeden soudce, jak bylo v minulosti veřejnosti cíleně podsouváno," uvedl Knötig.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!