Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čistka ve vedení policie. Objednala si ji ČSSD?

Česko

  7:23
PRAHA - Mezi občanskými a sociálními demokraty se rozpoutala hádka o to, kdo bude ovládat klíčová místa v policii.
Policie - ilustrační foto

Policie - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Policejní prezident Oldřich Martinů totiž před dvěma dny nechal nahradit svého náměstka Jiřího Houbu ředitelem kriminální policie Viktorem Čechem. Udělal to navíc ve chvíli, kdy byl Houba v pracovní neschopnosti.

Právě Houbovo místo je klíčové. Pod sebou má kriminální policii a veškeré vyšetřování závažných zločinů.

Občanští demokraté v čele s exministrem vnitra Ivanem Langrem ale tvrdí, že Houbovo odvolání zařídil současný šéf resortu Martin Pecina na objednávku ČSSD.

A jeho slova potvrzuje dokonce i sám Houba. "Dne 21. května mi policejní prezident řekl, že ministr vnitra má zakázku z Lidového domu odstranit Houbu a že neví, co s tím má dělat," řekl Houba ČT.
Spekulacím o předem připraveném tahu nahrává i fakt, že podle Langra bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák a šéf středočeského krajského úřadu Petr Hostek měli shánět dlouho dopředu Houbova nástupce. Randák je totiž podle ODS napojen na vedení ČSSD a Hostek jedná přímo z popudu středočeského hejtmana Davida Ratha.

To ale sociální demokraté odmítají. Rath tvrdí, že nikoho nikam neposílal. Výměnu ale chápe a má z ní radost. "Vnímám jako naprosto legitimní snahu nové vlády a nového ministra dát na takto klíčové pozice lidi, kterým může věřit a kteří nevynášejí informace Ivanu Langrovi," reagoval Rath.

Další podrobnosti si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat