Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čistky v inspekci životního prostředí odnesla ceněná ředitelka, soud se jí po letech zastal

Česko

  18:00
PRAHA - Vyhazov někdejší ředitelky ústecké pobočky České inspekce životního prostředí Jany Moravcové proběhl v rozporu se zákonem. Podle zjištění serveru Lidovky.cz o tom rozhodl soud, na nějž se Moravcová po své výpovědi obrátila. O místo přišla krátce poté, co se řízení ČIŽP ujal Erik Geuss. Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné.

Bývalá ředitelka ústecké ČIŽP Jana Moravcová. foto: Česká televize

Erik Geuss usedl do čela České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v prosinci 2014. Stalo se tak necelý rok poté, co začala úřadovat vláda premiéra Bohuslava Sobotky. Na základě výběrového řízení ho jmenoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Geuss krátce po jmenování začal prověřovat fungování jednotlivých oblastních inspektorátů ČIŽP, což vedlo k odvolání čtyř jejich ředitelů z deseti. Jednou z nich byla i Moravcová.

Po odvolání se s vedením inspekce nedohodla na dalším působení v rámci ústeckého inspektorátu, po čemž následovala výpověď. V červnu 2015 kvůli tomu podala Moravcová žalobu. Obvodní soud pro Prahu 9 se za ni minulý týden postavil. „Soud žalobě v plném rozsahu vyhověl pro nesplnění povinnosti žalované, tedy řádné nabídky jiného odpovídajícího pracovního místa,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Tereza Pirklová.

Šéfem ČIZP bude Geuss, svou funkci obhájil v konkurzu

„Znamená to pro mě, že si opravdu člověk nemusí a nemá nechat líbit, když se k němu kdokoli, v mém případě zaměstnavatel, chová protiprávně,“ reagovala na výsledek sporu pro Lidovky.cz Moravcová. „Je smutné, že nutnost respektování zákoníku práce musí organizaci, která se sama zabývá kontrolou dodržování zákonů, připomenout až soud,“ doplnila.

Její nucený konec ve funkci a následný odchod z ČIŽP se považoval za překvapení. Ústecká pobočka inspekce platila za jednu nejspolehlivějších a nejdůslednějších v zemi. Moravcová ji řídila devět let, v oboru se těšila skvělé pověsti. Řada zaměstnanců ústeckého inspektorátu ČIŽP se za ni postavila. Geuss pochybnosti provázející její odvolání přiživil tím, že veřejně nepřiblížil motivaci svého rozhodnutí.

‚Odvolání i dnes shledáváme správné‘

„Důvody jí byly sděleny, nicméně by nebylo férové je zveřejňovat,“ řekl před časem MF DNES. Následný vyhazov odůvodnil tím, že Moravcová po odvolání nepřijala nabízené místo řadové referentky. Exředitelka však předestřela jinou verzi. Po nabídce požádala o dva dny na rozmyšlenou, vedení inspekce na to reagovalo ukončením pracovního poměru. Výpověď navíc ani neprojednaly odbory. Soud se nyní přiklonil na stranu Moravcové.

Zda ČIŽP aktuální rozhodnutí soudu uzná a nabídne jí místo, není jasné. Vedení inspekce vyčká písemného vyhotovení rozsudku a posléze zváží, zda se odvolá. Nicméně i po aktuálním závěru soudu názor na odvolání Moravcové z postu ředitelky vedení ČIŽP nezměnilo. „Odvolání v únoru 2015 bylo manažerským rozhodnutím, které i dnes shledáváme jako správné,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss.
Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

O případném návratu, které by naplno umožnilo až pravomocné rozhodnutí, zatím exředitelka neuvažuje. V oboru po odchodu z ČIŽP zůstala. „Moje aktivity se dělí mezi práci v odborné organizaci Beleco působící v ochraně přírody, dále pracuji pro Zdravotní ústav v Ústí nad Labem na mezinárodním projektu OdCom, který šetří příčiny a možné zdravotní důsledky zápachu na Krušných horách,“ vysvětlila.

Šéf inspekce z ministerstva průmyslu

Sama už dříve mluvila o tom, že důvodem jejího sesazení z postu ředitelky byl Geussův jiný přístup k řízení oblastních poboček. Svými kvalitami prý neodpovídala jeho představě o manažerských schopnostech. Kvůli stejnému důvodu zbavil Geuss funkce šéfy poboček na Plzeňsku, Královéhradecku a Havlíčkobrodsku. Vedoucí pražské pobočky pak krátce před penzí po Geussově nástupu křeslo opustil sám.

Paradoxně sám Geuss musel v minulosti svůj post v čele inspekce hájit u soudu. Poprvé se stal ředitelem v prosinci 2014, když vyhrál konkurz. Jenže ministr životního prostředí Richard Brabec ho jmenoval podle zákoníku práce, ačkoliv se měl v tu dobu už držet služebního zákona. Na post se tak vypsalo druhé výběrové řízení, v němž Geuss post obhájil.

‚Žalovat stát bylo nepříjemné‘. Geuss zůstává šéfem inspekce životního prostředí

Druhé jmenování zrušil náměstek pro státní službu Josef Postránecký, protože Geuss nesplnil jednu z podmínek konkurzu: nebyl státním zaměstnancem. Ředitel se bránil žalobou, s níž loni v březnu u Městského soudu v Praze uspěl. Před soudem zastupovalo stát ministerstvo vnitra, které se proti verdiktu neodvolalo. 

I díky svému předchozímu působení na ministerstvu průmyslu a obchodu čelil Geuss opakované kritice, že nad ochranu přírody bude řadit zájmy podniků. Výtky směřovaly také k tomu, že inspekce podléhá resortu v držení hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš, respektive jeho holding Agrofert je klíčovým hráčem v zemědělství a chemickém průmyslu. Brabec i Geuss takové nařčení odmítli.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...