Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cizí jízda načerno muže dovedla před Ústavní soud

Česko

BRNO Kvůli občanskému průkazu, který mu před lety ukradli, stanul Milan Bočan před Ústavním soudem v Brně. A porazil tam včera soudce dvou pražských soudů. Ti ho chtěli za zmizelý průkaz nepřímo trestat.

Případ, který Bočana potkal, se přitom může týkat tisíců lidí. Před lety mu vykradli auto a vzali i občanský průkaz – s toutéž legitimací později někoho přistihl v pražském metru revizor při jízdě načerno. „Dopravní podnik vymáhal pokutu u soudu, to jsem ale odmítl. Krádež byla řádně nahlášena na policii. A navíc to dopravní podnik věděl už z předchozího sporu,“ poznamenal Bočan. Podnik návrh stáhl – jenže soud odmítl rozhodnout, aby Bočanovi nahradil také náklady na advokáta.

A právě to se Bočanovi nelíbí. „Proč bych měl platit za to, že někdo jiný udělal chybu, kterou uznal?“ ptá se. Proti rozhodnutí obvodního soudu se odvolal, zastání však nenašel ani u pražského městského soudu, který zpochybnil i to, jestli mu vůbec nějaké náklady vznikly. A tak se znovu obrátil na soud, tentokrát na ústavní. A uspěl. Zástupci obou soudů do Brna ani nepřijeli vypovídat.

Ústavní soudci včera uznali, že pražské soudy protiústavně zasáhly do Bočanových práv na spravedlivý proces. „Náklady řízení je účastník povinen strpět, pokud je sám způsobil,“ poznamenal soudce zpravodaj Vojen Güttler. Podle něj takto soudy neměly postupovat, měly brát v úvahu, že Bočan problémy nezpůsobil. A už pouhé nahlédnutí do spisu podle něj plnými mocemi potvrzuje, že se Bočan nechal zastupovat advokáty. Soudy podle Güttlera porušily právo na spravedlivý proces.

Samotná částka, kterou Bočan získal, je zanedbatelná. „Šlo mi spíše o princip,“ poznamenal. Podle něho může mít podobné potíže více lidí. A soudy nyní mají díky němu vodítko, jak v podobných případech postupovat.

Pražský městský soud dokonce za chybu zaplatí: ústavní soudci použili oprávnění pro výjimečné situace a rozhodli, že právě městský soud musí „zcela“ uhradit Bočanovy náklady na řízení v Brně.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...