Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Cizích dělníků zvolna ubývá

Česko

Jak probíhá Projekt dobrovolných návratů

O vládou dotovaný odjezd domů již projevilo zájem 1621 cizinců, kteří v Česku ztratili práci. Počet zahraničních pracovníků v Česku ale neklesá.

PRAHA Počet cizinců z nečlenských zemí EU, kteří se po ztrátě práce v Česku rozhodli využít nabídky vlády na zaplacení letenky na návrat domů a jednorázového příspěvku 500 eur, stále roste.

V prvním červnovém týdnu se do programu dobrovolného návratu cizích pracovníků domů zapojilo 35 lidí. Celkem o vládou dotovaný program projevilo zájem již 1621 lidí.

Od jeho vyhlášení v polovině února do konce minulého týdne pak Česko opustilo 1561 cizinců. „Program se vyvíjí jednoznačně pozitivně. Primárně je zaměřen na ty, kteří ztratili práci a nemají ani peníze na návrat domů,“ zhodnotila mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. Největší zájem o dotovaný odjezd domů projevili Mongolové (1061), Uzbekové (264), Vietnamci (183) a Ukrajinci (50).

Podle původních odhadů bývalého ministra vnitra Ivana Langera měl program pomoci s návratem do vlasti až dvěma tisícům lidí.

Stát by v takovém případě na „odchodném“ vyplatil zhruba 60 milionů korun.

Přes poměrně značný zájem cizinců o státem dotovaný návrat do jejich vlasti a také utlumení výdejů pracovních povolení ale počet cizinců na českém pracovním trhu příliš neklesá. Potvrzují to statistiky ministerstva vnitra i zástupci některých pracovních agentur.

Zatímco ke konci loňského roku registrovalo ministerstvo práce a sociálních věcí skoro 129 tisíc cizinců s platným povolením k zaměstnání, na konci května počet držitelů povolení klesl ke 104 tisícům.

Avšak počet cizinců působících v Česku naopak rostl. Na konci loňského roku registrovalo ministerstvo vnitra v Česku celkem přes 438 tisíc cizinců s trvalým či dlouhodobým pobytem, z nichž skoro 292 tisíc pocházelo ze zemí mimo EU. Na konci dubna se ale v zemi vyskytovalo již téměř 444 tisíc cizinců, z nichž více než 295 tisíc pocházelo ze zemí mimo EU. I přes zájem jejich krajanů o dotovaný odchod z Česka vzrostl počet Vietnamců či Ukrajinců v Česku.

„S prací je to teď mnohem horší než dříve... pořád si tu ale vydělám mnohem víc, než bych si vydělal doma,“ říká 36letý Ukrajinec Vasil, který pracuje v Praze jako pomocný dělník na stavbách. Malý zájem Vietnamců vysvětluje předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter tím, že Vietnamci museli před příjezdem do Česka zaplatit tučné sumy za vízum a pracovní povolení. „Zájemci o práci u nás museli zaplatit ve Vietnamu mafiánským prostředníkům úplatek až patnáct tisíc dolarů... jejich rodiny se proto nesmírně zadlužily a jejich okamžitý návrat s 500 eury je pro absolutní většinu z nich nepřijatelný,“ popsal Winter.

Neutuchající zájem cizinců o práci v Česku potvrzují i zástupci zprostředkovatelských agentur. „Denně se k nám chodí ptát na možnosti práce lidé z Vietnamu i Bangladéše,“ přiznává Markus Klos z internetové personální agentury Jobsinprague. cz. Jeho slova potvrzuje i personalistka Ivana Poulová z agentury Arbeit CZ. „Zájemců z řad cizinců je hodně, ale práce je pořád málo,“ vysvětlila Poulová.

***

„S prací je to teď horší ... pořád si tu ale vydělám víc, než bych si vydělal doma.“

Ze statistických údajů Ředitelství služby cizinecké policie vyplývá, že ke dni 30. 4. 2009 bylo evidováno 443 870 cizinců s povoleným pobytem na území České republiky, z toho bylo 175 020 cizinců v rámci trvalého pobytu a 268 850 cizinců v kategorii dlouhodobého pobytu.

Cizinci s povoleným pobytem na území České republiky

Mongolsko 65,4 % 1061 Uzbekistán 16,3 % 264 Vietnam 11,3 % 183 Ukrajina 3,1 % 50 Indonésie 1,2 % 19 Moldavsko 0,9 % 15 ostatní 1,8 % 29

Projekt dobrovolných návratů je realizován na základě usnesení vlády ČR č. 171 ze dne 9. února 2009. Cílem projektu je zajistit pro přesně definované skupiny cizinců – příslušníků třetích zemí, kteří v důsledku ekonomické krize ztratili pracovní uplatnění, možnost důstojného návratu do země původu. Dobrovolný návrat je v rámci Projektu nabízen zejména jako preventivní opatření před možným propadem do ilegality a následným nuceným vyhoštěním. Realizace projektu byla zahájena 16. února 2009. Vláda cizincům nabídla zaplacení letenky na návrat domů a jednorázový příspěvek 500 eur.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.