Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cizinci míří do front. Zbytečně

Česko

BRNO Skupina desítek nespokojených cizinců stojí vždy v noci na úterý a na čtvrtek před uzavřenou budovou cizinecké policie v brněnské Kopečné ulici. Lidé, kteří se mnohdy i ve dvě hodiny ráno přicházejí zařadit do fronty pro vyzvednutí víza, ale podle vedení oblastního ředitelství čekají zbytečně.

„Rozšířili jsme počet pracovníků i úřední hodiny. Od dubna navíc vyvěšujeme před vstupem do budovy seznam žadatelů, kteří si následující den mohou víza vyzvednout. Čekání ve frontě proto není nutné,“ uvedl ředitel brněnského ředitelství cizinecké policie František Štěpánek. Úředníci na přepážkách podle něj zaručují obsloužení všech, kteří jsou na seznamu, bez ohledu na dobu jejich příchodu, a to i za cenu prodloužení úředních hodin.

Ani to ale cizince od mnohahodinového čekání neodradí. „Nejsme schopni jim to vysvětlit, skoro by se dalo říct, že čekání ve frontách je součástí mentality některých národů,“ doplnil ředitel.

Už v osm hodin ráno podle něj bývá vyzvednutých dvě stě pořadových lístků a dění před budovou musí monitorovat i dvě policejní hlídky. „Dochází k zablokování prostor před vchodem a často máme obavy o naše vyvolávací zařízení,“ tvrdí Štěpánek.

Podle policistů situace není tak kritická jako na obdobném pracovišti v Praze, které nápor žadatelů o víza dlouhodobě nezvládá. Je ale možné, že cizinci do budoucna začnou využívat servis méně vytížených pracovišť cizinecké policie.

Na území Brna žije trvale téměř deset tisíc cizinců, dalších 16 tisíc tu přebývá dlouhodobě. Nejpočetnějšími komunitami jsou Ukrajinci, Slováci a Vietnamci.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...