OSTRAVA/BRNO Romské komunity na Moravě by si měly zavést pamětní knihu. Návštěvy ze zámoří si u nich přímo podávají ruce – a údajně nikoli v souvislosti se zprávami o zvyšujícím se počtu žádostí o azyl.
V Komunitním centru v ostravském Hrušově do omšelého domu blízko místního kostela přijel včera odpoledne americký velvyslanec Richard W. Graber. Hrušov je jednou z nejproblémovějších částí Slezské Ostravy a Ostravy vůbec. Čtvrť chátrá zejména od povodní v roce 1997, kdy voda mnohé domy zničila, a kdo mohl, odešel. Zůstali tam bydlet především chudí Romové. „Není tu pořádný obchod, škola, školka a ani hospoda. Jestli lidé z Hrušova něco potřebují, pak je to potřebou dostat se z Hrušova pryč,“ popisovala osmatřicetiletá Renata Gažiová, která v roli vedoucí Komunitního centra včera amerického velvyslance vítala. „Jestli jsem nervózní? Já nikdy nejsem nervózní,“ smála se, když pro velvyslance chystala tradiční romské jídlo – pirohy polité sýrem a smetanou.
„O návštěvě velvyslance jsme věděli už zhruba týden, ale žádné natírání na růžovo se nekonalo,“ popřela Gažiová, že by zpráva o návštěvě amerického diplomata vyvolala v Hrušově nějaké zvlášť horečné přípravy. Zatím nejvýše postaveným politikem, který hrušovské středisko od jeho založení v roce 2003 navštívil, byla ministryně Džamila Stehlíková. Centrum zřízené sdružením Vzájemné soužití vedeným Kumarem Vishwanathanem zajišťuje mimoškolní zábavu pro padesát převážně romských dětí.
„Very good,“ prohlásil velvyslanec na adresu pirohů z dílny hrušovských Romek. „Je pro mne velmi zajímavé něco takového vidět. Dosud nikdy jsem v podobném zařízení v České republice nebyl. Problémy, kterým musí tito lidé čelit, jsou v České republice známé,“ prohlásil velvyslanec.
Fakt, že diplomat Spojených států amerických zamířil do Hrušova, ocenil i předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. „Je to veliká pocta pro celý romský národ. Je to asi poprvé, co někdo takový obyčejné chudé lidi navštívil,“ dodal.
„Chápeme návštěvu pana velvyslance jako velkou podporu naší činnosti,“ řekl Vishwanathan.
Gažiová, která ve slavnostních květovaných šatech velvyslance na půdě komunitního centra uvítala, je zaměstnankyní sdružení Vzájemné soužití již jedenáctým rokem. Dříve bydlela v Hrušově, jenže povodeň ji vyplavila a místo k bydlení našla až ve známé Vesničce soužití v nedalekém Muglinově. Stala se dokonce zastupitelkou Slezské Ostravy za KSČM. Každý všední den odpoledne se v Hrušově věnuje místním dětem.
Za Romy se ve velkém chystají i Kanaďané Ještě významnější návštěva čeká v blízké budoucnosti brněnské Romy. Přijede za nimi druhý nejvýše postavený politik Kanady hned po britské královně – generální kanadská guvernérka Michaëlle Jeanová. Kanadská strana plánuje pobyt v Brně právě v době zvýšené migrace Romů za oceán. Tuto souvislost ovšem popírá. „Jsme jakýmisi průzkumníky generální guvernérky, jež se do České republiky chystá na státní návštěvu,“ řekl k tomu LN v minulých dnech kanadský diplomat Michael Calcott, který v Muzeu romské kultury sondoval okolnosti pro návštěvu. Tuzemské úřady zatím nemají podrobné informace o kanadské delegaci k dispozici. Kanaďané tvrdí, že je zvyšující se počet uprchlíků neznepokojuje. „Situaci monitorujeme a jsme v kontaktu s českou vládou, ale znepokojení není vhodné označení. Lidé mohou do Kanady přijet jako turisté, přistěhovalci nebo i uplatňovat práva uprchlíků,“ prohlásil Calcott.
Generální guvernérka Michaëlle Jeanová by kromě tuzemska měla v listopadu navštívit Slovinsko, Maďarsko a Slovensko. Bude-li itinerář návštěvy potvrzen, stráví v Brně první dva listopadové dny. „Guvernérka se velmi zajímá o integraci menšin jak v Kanadě, tak ve všech zemích, které navštíví. Je tedy přirozené, že se tu při návštěvě Brna zastaví,“ uvedl Calcott.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava