Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
22. srpna 2017 10:55, aktualizováno  13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cizinci ukradli hodinky v hodnotě 13 milionů korun. Dostali tresty od tří do osmi let

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Za loňskou loupež hodinek v hodnotě přes 13 milionů korun z prodejny v centru Prahy dostala šestice cizinců tresty od tří do osmi let ve věznici s ostrahou. Pražský městský soud jim dále uložil vyhoštění z Česka, muži také mají společně uhradit způsobenou škodu. Úterní rozsudek není pravomocný, bez výhrad ho přijal jen jeden z obžalovaných. Ostatní mohou podat odvolání.

Policie dříve uvedla, že za loupeží stála skupina Vyborg, která se specializuje na přepadání obchodů se šperky a má na svědomí také vyloupení klenotnictví v Pařížské ulici z roku 2014. „K tomuto soudní senát nepřihlížel. Dokud neexistuje pravomocné rozhodnutí o tom, kdo z osob se podílel na loupežném přepadení z roku 2014 a na loupeži v Maďarsku, kterou zde také zmiňovala státní zástupkyně, platí tady presumpce neviny,“ zdůraznila soudkyně Monika Křikavová.

Prodejnu v Široké ulici přepadla v poledne 23. února 2016 trojice mužů - podle rozsudku jimi byli Marian Karlovas, Jurij Anatoljevič Pučkov a Andrej Istratov. Do obchodu podle obžaloby nejprve vstoupili první dva, přičemž Karlovas si nechal od prodavače předvádět zboží. Po příchodu Istratova pak trojice napadla oba přítomné zaměstnance a spoutané je zanechala v zázemí obchodu. Jeden prodavač z útoku vyvázl s tržnou ranou pod okem, druhý skončil v nemocnici se zlomenou čelistí a otřesem mozku.

Lupiči sebrali 29 kusů hodinek

Lupiči, jejichž počínání v obchodě zachytily kamery, sebrali 29 kusů hodinek a z místa odešli pěšky. Další tři obvinění - Alexej Ložečnikov, Vitalij Komarovskij a Petr Odinokov - jim podle verdiktu pomáhali s koordinací činu, s příjezdem na místo a s odvozem lupu.

Z šesti obžalovaných, kteří pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu a mají ruské nebo německé občanství, se hlavního líčení účastnili jen čtyři. Pučkov a Istratov jsou na útěku, podle státní zástupkyně zřejmě v Rusku. Členům skupiny hrozilo osm až 15 let vězení, žalobkyně pro ně požadovala potrestání v dolní polovině sazby. Soudní senát však u tří mužů zvolil trest pod sazbou - Odinokov si má odpykat šest let, Karlovas čtyři a spolupracující obviněný Komarovskij ještě o rok méně. Istratova, Pučkova a Ložečnikova poslal senát za mříže na osm let.

Nižší trest u Karlovase, který v prodejně udeřil pěstí jednoho z prodavačů, zdůvodnila soudkyně tím, že zadlužený podnikatel dostal doma v Rusku „nabídku, která se neodmítá“ - buď účast na trestné činnosti k odmazání jeho dluhů, nebo ohrožení života jeho blízkých. „Domníval se, že bude působit jako nátlaková osoba vůči někomu, kdo dluží. Až v den, kdy se loupež odehrála, pochopil, oč jde, a už z toho nebyl schopen vycouvat,“ popsala. Podle ní byl muž na nejspodnější příčce pyramidy organizovaného gangu a netušil, kdo jej řídí.

Soudkyně nevyhověla požadavku státní zástupkyně, aby státu propadly částky v různých měnách, které měli obžalovaní u sebe v době svého zadržení. „Mohlo jít o peníze, které dostali jako odměnu za loupež. Nicméně, co si budeme nalhávat - zřejmě jsou to jediné prostředky, z nichž bude možné uspokojit poškozené,“ vysvětlila.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany
TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany

Saský Oberwiesenthal je nejvýše položeným městem Německa. Je to typické horské městečko s parádními sjezdovkami na Fichtelbergu. Na co všechno se můžete těšit a jak jsou zdejší hotely připraveny na rodiny s dětmi?