Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cizinci získali víza díky soukromé škole

Česko

PRAHA Cizinecká policie prověřuje zahraniční studenty soukromé Vysoké školy finanční a správní. Někteří z nich jsou prý totiž v ČR na studijní vízum, ačkoliv do školy nechodí. Informoval o tom Český rozhlas - Radiožurnál. Ministerstvo školství chce případ prošetřit, podle mluvčího Tomáše Boušky ale zatím vůbec není jasné, zda jde o něco nelegálního. O Vysoké škole finanční a správní se v současnosti mluví i v souvislosti s některými pražskými politiky, kteří zde získali diplom za nezvykle krátkou dobu.

Několik zahraničních studentů prý získalo na základě smlouvy se školou studijní vízum. Do školy však prý nechodí.

„Máme určité indicie. Takový případ je potřeba prošetřit a zjistit, zda má cizinec oprávnění nadále pobývat na území České republiky,“ řekla Radiožurnálu mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Ministerstvo: mladí Češi používají stejný trik Škola však prý o takových studentech neví, protože k nim přicházejí přes různé zprostředkovatelské agentury.

Mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška navíc prohlásil, že zatím ani není jisté, jestli je podobné chování nelegální.

Podobně se totiž chovají i někteří mladí Češi, kteří se přihlásí na vysokou školu, na začátku akademického roku se zapíšou a pak půl roku využívají studentských výhod, aniž do školy docházejí. Takové chování je sice nežádoucí, ne však nelegální. „Je to závažné obvinění, chceme to prověřit,“ upozornil nicméně Bouška.

Na školu se v současnosti chystá ministerská kontrola i v souvislosti s nezvykle krátkou dobou studia některých pražských politiků.

Tuto prověrku ministerstvo zahájilo kvůli aféře na plzeňské právnické fakultě, kde se vyskytly desítky případů takzvaných rychlostudentů. Při kontrole ministerstvo prověří všechny české fakulty.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...