18. září 2017 15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za arabský nápis na Karlově mostě byl cizinec vyhoštěn. Musí také zaplatit 15 tisíc

Popsaná socha sv. Františka na Karlově mostě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Popsaná socha sv. Františka na Karlově mostě. | foto: Týdeník Policie

PRAHA Soud vyhostil na tři roky cizince, který popsal fixem sochu svatého Františka na Karlově mostě. Trestním příkazem muži za sprejerství uložil také půlroční podmíněný trest odnětí svobody a povinnost nahradit způsobenou škodu ve výši 15 000 korun.

Rozhodnutí je pravomocné, pachatel i státní zástupce se vzdali práva podat odpor. Na to v pondělí uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Osmačtyřicetiletý muž poškodil sochu světce počátkem září. Zanechal na ní zhruba třiceticentimetrový arabský nápis v zelené barvě. Strážníky na něj upozornili dva jiní cizinci, kteří ho při vandalství viděli.

Muž prý neměl v úmyslu poškodit sochu, chtěl jen pomoci jiným arabsky mluvícím turistům tím, že doslova přeložil tamní nápis.

Protože byl pachatel dopaden bezprostředně po činu, policie a státní zastupitelství vyřídily jeho skutek ve zkráceném řízení. Trestní příkaz pak vydal Obvodní soud pro Prahu 1. Muži hrozily až tři roky vězení.

Policie v uplynulých letech řešila už několik případů, kdy cizinci poničili pražské památky. Například v roce 2014 si tři zahraniční návštěvníci vybrali za cíl Národní divadlo. Nejdříve na něm dvojice mladých Francouzů vytvořila černým sprejem několik obrazců, později japonský turista posprejoval stěnu budovy divadla v podchodu v Divadelní ulici.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz