14. dubna 2019 9:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cizinec, který po D1 přes Vysočinu převážel 13 běženců, je ve vazbě

V dodávce bylo ukryto 13 migrantů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V dodávce bylo ukryto 13 migrantů. | foto: Policie ČR

Jihlava Cizinec, který ve čtvrtek převážel po dálnici D1 přes Vysočinu v dodávce běžence z Iráku, je ve vazbě a hrozí mu až pět let vězení. Pětatřicetiletý muž z Lotyšska je ve vazební věznici v Brně. Za falešnou přepážkou se v dodávce tísnilo 13 lidí, mezi nimi tři malé děti. Část běženců v sobotu policie předala na Slovensko, zbývající jsou v záchytných zařízeních pro cizince v Česku.

Cizinec podle kriminalistů zřejmě běžence naložil v Rumunsku, nelegálně je chtěl převézt do Velké Británie. Obviněn byl z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Policie prohledala dodávku, kterou řídil Litevec.
Za falešnou přepážkou bylo 13 migrantů, včetně malých dětí.

Cizinecká policie zastavila dodávku Mercedes Benz ve čtvrtek ráno na 162. kilometru D1 směrem na Prahu. Běžence našla za falešnou přepážkou v nákladním prostoru. Neměli u sebe doklady totožnosti ani doklady, které by jim umožňovaly pobyt v ČR. „Všichni byli vystavení nelidskému a ponižujícímu zacházení. Žádná zranění však na jejich tělech zjištěna nebyla,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Slovenští policisté už převzali šest běženců včetně tří dětí. Zbývající běženci jsou v zařízeních ve Vyšních Lhotách a v Bělé Jezové. „Neboť je důvodné podezření, že se jedná o cizince, kteří jsou již žadatelé o mezinárodní ochranu v jiné zemi Evropské unie,“ uvedla Čírtková. Pokud se to potvrdí, budou cizinci předáni do země, v níž o ochranu požádali.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz