Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Článek o Kunderovi měl vyjít poprvé u nás

Česko

  11:02
PRAHA - Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček tvrdí, že článek badatele Adama Hradilka, podle něhož údajně spisovatel Milan Kundera udal komunistické policii bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka, četl až po jeho otištění v týdeníku Respekt. Žáček, který to řekl Mladé frontě Dnes, si rovněž myslí, že text měl vyjít nejprve v časopise ústavu, ne v Respektu.

Pavel Žáček foto: Tomáš KristLidové noviny

"Tady bylo zadání zpracovat příběh agenta chodce Dvořáčka. To pan Hradilek udělal a výsledek visí u nás na webu. Jak téma zpracoval mimo ústav, je věc jeho a jeho přímých nadřízených, kteří to s ním měli konzultovat. Zda dostatečně, nebo ne, to uvidíme," konstatoval Žáček. MfD připomíná, že text v Respektu je širší verze článku publikovaného později na webu ústavu.

Žáček uvedl, že pokud by text vyšel v časopise publikovaném ústavem, měl by parametry odborného vědeckého výstupu. Uvedl také, že kdyby text psal on, napsal by ho jinak." Zřejmě se to odrazí na závěrech, které budeme v ústavu přijímat a které se budou týkat textů, jež nevycházejí u nás," řekl šéf ústavu.

"Asi to mělo být poprvé publikováno u nás. Témata, která budou mít dopad na veřejnou diskusi, by měla být primárně publikována v našem médiu. Nemáme náklad jako Respekt, ale jsme schopni si ohlídat formu. Ale tím nezpochybňuji formu, kterou v Respektu zvolili," prohlásil dále Žáček.

Respekt 13. října zveřejnil Hradilkův článek nazvaný Udání Milana Kundery. Kunderovo jméno našel Hradilek v archivech, když pátral po osudech bývalého západního agenta Dvořáčka. Podle Hradilkova zjištění Dvořáček uprchl v roce 1949 do tehdejšího západního Německa. Do vlasti se vrátil jako takzvaný agent chodec. Když přišel večer na místo, kde měl přespat, čekala na něj policie. Podle Hradilka jeho jméno oznámil policii Kundera. Dvořáček strávil 14 let ve vězení.

Kundera popřel, že by kohokoli udal. Ředitel agentury Dilia Jiří Srstka, který Kunderu v Česku zastupuje, vznesl v Kunderově zastoupení požadavek, aby se Respekt spisovateli omluvil. Respekt to odmítl a Srstkovi napsal, že článek byl v pořádku. "V případě soudního řízení prý doloží validní argumenty, proč si myslí, že je to v pořádku," uvedl Srstka.

Za Kunderu se před týdnem postavilo 11 světově známých spisovatelů včetně čtyř laureátů Nobelovy ceny za literaturu, kteří ve společném prohlášení odsoudili "očerňovací kampaň", která je podle nich proti Kunderovi vedena.

Autor: