16. července 2018 13:13, aktualizováno  14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zátah v zooparku a Sapě: člen klanu Berousků je podezřelý ze zabíjení tygrů na asijské lektvary

Celníci a policisté zasahovali 16. července 2018 ve středočeském Zooparku Bašť,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celníci a policisté zasahovali 16. července 2018 ve středočeském Zooparku Bašť,... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Od pondělního rána probíhá razie ve zvěřinci nedaleko Prahy. Celníci a policisté mají spadeno na údajně nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť, který provozuje člen rozvětveného klanu rodiny Berousků, jež je známá díky cirkusovým představením. Konkrétně se kauza týká Ludvíka Berouska, který je i zakladatelem zmíněného zooparku. Chovají se v něm desítky šelem, jako jsou tygři ussurijští, tygři indičtí, bílí lvi, levharti i jaguáři.

Podle informací LN detektivové zasahují i ve dvou obchodech v areálu vietnamské tržnice SAPA na pražské Libuši. Do nelegálního prodeje speciálně upravených pokrmů z tygřích kostí totiž byli údajně zapojení i zástupci vietnamské komunity. V Asii jsou tygří produkty vyhledávaným lékem tradiční čínské medicíny. Tygří drápy a kůže pak slouží jako cenné trofeje pro sběratele.

Kromě zooparku zasahovala celní správa i ve dvou obchodech v pražské tržnici...
Celní správa.

„Dělají také vývar z kostí. Připravuje se deset dní. Po tom se zbylý sulc vkládá do alkoholu. Jeden gram vyjde i na 1500 korun,“ přiblížil LN důvěryhodný zdroj blízký vyšetřování.

„Mohu potvrdit, že probíhají úkony trestního řízení na území Prahy, Středních Čech a severních Čech. Jedná se o důvodné podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ řekla LN Martina Kaňková z oddělení vnějších vztahů Generálního ředitelství cel. Bližší podrobnosti však s ohledem na další vyšetřování nechtěla upřesnit.

Provozovatelé zooparku nebyli dostupní na telefonu. Ani Robert Berousek, který se stará o Zoopark Doksy Berousek, nechtěl poskytnout informace. „Já nevím. Já tam nejsem. Nemohu poskytnout kontakt na pana Ludvíka Berouska. Jsem teď u zvířat. Zjistěte si ho,“ řekl LN Robert Berousek.

Bližší podrobnosti přinese úterní vydání LN.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz