Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Člen Rady Ústavu pro studium totalitních režimů? Prezident Zeman navrhl Senátu historika Vojtěcha Šustka

Vojtěch Šustek pracuje v Archivu hlavního města Prahy už od roku 1992. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Šustek pracuje v Archivu hlavního města Prahy už od roku 1992. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na twitteru to v úterý uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Potvrdil, že Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy. Senát o nominaci rozhodne nejdříve koncem dubna.

Šustek se zaměřuje na dějiny protinacistického odboje. Věnuje se například atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha a následné heydrichiádě, ke které vydává edici komentovaných německojazyčných dokumentů. Podílel se i na podobě památníku v jízdárně pražských ruzyňských kasáren, kde byli popraveni vedoucí představitelé domácího odboje.

Loni se Šustek - stejně jako lidická pobočka Českého svazu bojovníků za svobodu ještě pod vedením Jany Bobošíkové - postavil na stranu jedné z přeživších lidických žen, která byla po válce obviněna z udavačství. Spor vedl k rezignaci tehdejší ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmannové.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva Sněmovna a jednoho prezident.

Vojtěch Šustek pracuje v Archivu hlavního města Prahy už od roku 1992.
Archivář Vojtěch Šustek.

Místo v radě po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů, není obsazeno od ledna 2017. Prezident za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora mohla akceptovat. Zeman neúspěšně do rady nominoval jen dva adepty, a to v roce 2017. Předloni Senát prezidenta vybídl, aby s další nominací neotálel.

Zeman jako nástupkyni navrhl nejprve spisovatelku a signatářku Charty 77 Lenku Procházkovou. Senát ji ale odmítl, stejně jako pozdější Zemanovu nominaci zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa. Jeho kandidaturu odmítl projednávat kvůli Srpově členství v předlistopadové komunistické straně, neboť tím byly porušeny zákonné podmínky pro členství v radě. Zeman poté opět nominoval Procházkovou, ale ani na podruhé u senátorů neuspěla. Důvodem odmítnutí byly zřejmě současné postoje Procházkové. Podle jejích kritiků spisovatelka s hodnocením minulosti nakládá ideologicky.

Úkolem ÚSTR je zkoumání a nestranné hodnocení československé doby nesvobody pod nacistickou nadvládou (1938 až 1945) a komunistické totalitní moci (1948 až 1989). Vedle ústavu funguje také Archiv bezpečnostních složek, jenž zpřístupňuje a zveřejňuje dokumenty a archiválie týkající se bezpečnostních složek.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...