Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Člen Ztohoven: Ovčáček byl třetí fází naší akce na Hradě, svými výroky nám pomáhá

Obří rudé trenky, které zavlály na Pražským hradem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří rudé trenky, které zavlály na Pražským hradem. | foto: Ztohoven

PRAHA Strhli na sebe pozornost sobotní výměnou prezidentské zástavy za velké rudé trenýrky. Akce na pražském Hradě vyvolala mnoho emocí. „Myslíme si, že prezident Zeman je tím, kdo pošlapává hodnotové odkazy, které by měly státní symboly nést,“ vysvětluje v rozhovoru pro server Lidovky.cz Petr Žílka, člen a mluvčí skupiny Ztohoven.

Jak vůbec nápad vznikl?
Jednoduše. Zeman nás se..., a tak jsme hledali způsob, jak vyjádřit náš postoj k němu. Protože nemá smysl pro humor, rozhodli jsme se, že akci pojmeme humorně. Alespoň doufám, že to tak vyznělo. Snažili jsme se dotknout citlivého místa, které je velmi fetišizované a nějakým způsobem ho potupit.

Proč právě trenky a ještě k tomu rudé?
Myslíme si, že prezident Zeman je tím, kdo pošlapává hodnotové odkazy, které by měly státní symboly nést. Rudé trenky jsou jasným odkazem na Zemanovu, řekněme, zálibu a osobní interest na budování silných vztahů s diktaturními režimy. Je to člověk, který otevřeně se snaží přiblížit Českou republiku zrůdným režimům jako je Putinovské Rusko či komunistická Čína. Převléká se za demokrata a symbolicky se zaštiťuje právě prezidentskou standartou, na níž je navíc heslo s mnoha historickými konotacemi: Pravda vítězí. Touto a mnoha dalšími činnostmi je tím, kdo brutálně znesvěcuje či, abych použil slovník mluvčího Ovčáčka, zneucťuje tento státní symbol po celou dobu svého prezidentského mandátu.

A ty trenky?
Jsou o tom, co se skrývá pod tím hezkým svrškem, který se svými populistickými gesty a bonmoty snaží dávat na odiv. Snaží si hrát na člověka na úrovni, ale přitom je to normální buran.

Proč vás napadlo převléknout se za kominíky? Měli jste ještě jiný plán, který se v rámci této akce třeba nepodařilo uskutečnit?
O alternativních plánech není na místě hovořit. I vzhledem k tomu, že probíhá vyšetřování. Nápad s kominíky byl prostý: dostat se co nejefektivněji k cíli. Kominíci na střeše obvykle u nikoho nebudí údiv. Zároveň se nám líbila ta symbolika, kdy byl nedávno kominík obviněn, že je teroristou. Ale tento význam je sekundární.

Takže vlastní akce byla bezproblémová?
Ano, nebylo potřeba překonávat žádné bezpečnostní zábrany. Jen jsme odklopili kus plotu a vešli dovnitř. Žádná bezpečnostní kontrola tam nebyla. Využili jsme tedy této možnosti vstupu, aniž bychom se někam museli vloupat.

Aktivisté Ztohoven vyvěšují obří trenky.
Panorama Hradu s trenkami

Druhá část akce, tedy útěk, už asi tak jednoduchá nebyla...
Tři členové skupiny počítali s tím, že si lidé všimnou, že nahoře visí trenýrky. Dole už na ně čekala ostraha a policie. Bez kladení odporu se nechali odvést na služebnu.

Objevují se zprávy, že jim hrozí až dva roky vězení. Co na to říkají?
Nejsou to žádní nováčci, ale dlouholetí členové skupiny. Není to pro ně nic, co by nečekali. Uvidíme, jaká bude právní dohra.

Co říkáte na různé reakce?
Abych parafrázoval jednoho našeho kolegu, máme pocit, že se nám podařilo naštvat různé lidi. Reakce jsou super, média to oproti předchozím projektům zpracovala poměrně dobře. A co se týče reakcí mluvčího Ovčáčka, ten je úžasný – jako kdyby pracoval pro nás. (Jiří Ovčáček řekl, že „se Pražská kavárna fašizuje.“ - pozn. red.)

Znamená to, že Jiří Ovčáček byl třetí fází vaší akce?
Lze to tak říct – svou dikcí a brutálními odkazy na fašismus. Vlastně svými výroky pomáhá. A kromě ruských médií už ho nikdo nebere vážně. Hlavně kvůli své dikci a brutálním odkazům na fašismus...

Trenky 2. // Undies 2.

Nad Pražským hradem zavlála zástava muže, který se nestydí:- vykazovat zdravotně postižené děti ze společného vzdělávání,- kundovat v médiích, aby odvedl pozornost od svého výletu oligarchovým soukromým tryskáčem,- jmenovat svým poradcem rozvědčíka Čínské lidové armády,- jmenovat jiným svým poradcem nevěrohodného obchodníka s ruskou ropou, který odmítá zveřejnit své CV,- držet ve funkci kancléře prezidenta ČR šmelináře bez bezpečnostní prověrky,- vzdávat hold armádě, která utopila studentské hnutí v krvi, na místě, kde se to stalo,- stýkat se s pochybnými diktátory,- nechat stíhat člověka, který po něm údajně měl hodit vejce,- zostouzet svou lží národního hrdinu, který přežil válku v koncentračním táboře,- vrávorat opilý nad českými korunními klenoty a vystavovat špinavé prádlo světu na odiv mnoha dalšími způsoby.Nad Prahou zavlála zástava muže, který se nestydí vůbec za nic.

Posted by Ztohoven on Sunday, 20 September 2015

Argumenty Ztohoven pro „rudé trenky“

Nad Pražským hradem zavlála zástava muže, který se nestydí:

  • vykazovat zdravotně postižené děti ze společného vzdělávání
  • kun...at v médiích, aby odvedl pozornost od svého výletu oligarchovým soukromým tryskáčem,
  • jmenovat svým poradcem rozvědčíka Čínské lidové armády,
  • jmenovat jiným svým poradcem nevěrohodného obchodníka s ruskou ropou, který odmítá zveřejnit své CV,
  • držet ve funkci kancléře prezidenta ČR šmelináře bez bezpečnostní prověrky,
  • vzdávat hold armádě, která utopila studentské hnutí v krvi, na místě, kde se to stalo,
  • stýkat se s pochybnými diktátory,
  • nechat stíhat člověka, který po něm údajně měl hodit vejce,
  • zostouzet svou lží národního hrdinu, který přežil válku v koncentračním táboře,
  • vrávorat opilý nad českými korunními klenoty a vystavovat špinavé prádlo světu na odiv mnoha dalšími způsoby.

Nad Prahou zavlála zástava muže, který se nestydí vůbec za nic.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!