26. září 2015 12:09, aktualizováno  13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ovčáček předběhl policii. Škoda za trenýrky na Hradě je sto tisíc, spočítal

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě... | foto: ČTK

Škoda, kterou způsobili členové umělecké skupiny Ztohoven při „trenýrkové akci“ na Pražském hradě, dělá podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka na 100 tisíc korun. Informoval o tom na Twitteru a serveru Lidovky.cz popsal, jak k částce došel. Policie ale zatím přesné vyčíslení nemá.

„Škoda, kterou způsobili daňovým poplatníkům exkremisté ze Ztohoven, byla vyčíslena na takřka 100 000 Kč,“ uvádí Ovčáček na svém Twitteru. Částka podle mluvčího zahrnuje ztracenou standartu, opravu poškozené střešní krytiny Hradu, klempířských prvků a vlajkového stožáru. Serveru Lidovky.cz sdělil, že jde o škodu, kterou „vandalové a zloději způsobili občanům České republiky.“ Částku podle Ovčáčka vyčíslila Kancelář prezidenta republiky. „Vandalové mimo jiné přestřihli lano u vlajkového stožáru, muselo být ještě ten večer opraveno. Následovala orava poškozené střechy,“ dodal.

Policie však dosud vyčíslení škody nemá. „Čekáme na výsledky dalších odborných znaleckých zkoumání,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Už dříve Hrad uvedl, že pořízení nového státního symbolu vyjde na 35 tisíc korun. To znamená, že na střešní tašky a další Ovčáčkem jmenované věci zbývá škoda kolem 65 tisíc. Ani po týdnu od akce skupiny Ztohoven policie nenašla ztracenou prezidentskou standartu (více čtěte ZDE).

Umělci místo prezidenstké standarty vyvěsili na Pražský hrad obří červené trenýrky. Celý akt si skupina natáčela a video následně uveřejnila.

Ztohoven se na Hrad vypravili v převlečení za kominíky, podle jejich slov nemuseli překonávat žádné zábrany. Činem chtěli vyjádřit svůj postoj vůči prezidentu Zemanovi, rudé trenky měliy odkázat na Zemanovu „zálibu a osobní interest na budování silných vztahů s diktaturními režimy, jako je Putinovské Rusko či komunistická Čína,“ uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz mluvčí skupiny Ztohoven Petr Žílka. Zeman označil členy skupiny, kteří akci provedli, za „tři blbečky, ke kterým se nechce vyjadřovat“.

Tento týden se prezident nechal slyšet, že kvůli selhání požaduje odvolání šéfa Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese (více čtěte ZDE). Tři umělce viní policie z krádeže a výtržnictví.

rozMichaela Rozšafná

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.