Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Člověka v tísni vykázali z Luhansku. Separatisté viní Čechy z hrubého porušení podmínek

Česko

  7:03aktualizováno  22:40
MOSKVA/NEW YORK - Česká organizace Člověk v tísni na Ukrajině hrubě porušila podmínky akreditace v povstaleckém Luhansku, a proto jí bylo odejmuto povolení tam působit. Uvedla to v pátek ruská agentura TASS s odvoláním na "vicepremiéra" separatistické vlády v Luhansku Vasilije Nikitina. Z jedenácti humanitárních organizací působících v Luhansku jich bylo vykázáno deset. Je to špatná zpráva hlavně pro místní lidi, řekl Šimon Pánek z české organizace.

Dobrovolnickou pomoc koordinuje také Člověk v tísni. foto: Člověk v tísni

Náměstek generálního tajemníka OSN Stephen O’Brien vyzval k bezodkladnému obnovení činnosti humanitárních organizací, stejně jako agentur OSN, kterým separatisté v Luhansku také zakázaly působit. Podobný apel vyjádřila také Evropská komise.

O důvodech odnětí akreditace se Nikitin podrobněji nezmínil. Řekl jen, že povolení nebylo vydáno „z těch či oněch příčin, z odůvodněných příčin“. Jedinou nevládní organizací, která akreditaci obdržela, je Mezinárodní výbor Červeného kříže. Jeho pracovníci prý dokázali operativně napravit odhalené problémy.

Kyjevský politolog Volodymyr Fesenko vidí za rozhodnutím separatistů protizápadní nálady, špionománii i snahu zajistit Rusku monopol na humanitární pomoc. „V lidech, kteří jsou zjevně odlišní a hovoří anglicky, vidí americké špióny. A také považují za důležité, aby lidé viděli, že jedině Rusko jim pomáhá,“ řekl agentuře AFP.

Nikitin upozornil, že akreditaci nedostaly organizace, které v luhanské „lidové republice“ pracovaly poměrně dlouho. „S velkou lítostí mohu jmenovat organizaci Člověk v tísni, která rovněž hrubě porušila naše podmínky,“ řekl představitel separatistů.

Sklady psychotropních látek

„Nejsme si vědomi toho, že bychom porušili nějaká pravidla,“ řekl v pátek ČTK ředitel společnosti Šimon Pánek a dodal, že Člověk v tísni nezná důvody, proč byl vykázán spolu s dalšími deseti humanitárními organizacemi. Upozornil, že místní lidé budou před nadcházející zimou potřebovat pomoc. „Budeme pokračovat v práci tam, kde to bude možné. Tam, kde to není možné, pracovat nebudeme, to se nedá nic dělat,“ konstatoval. Pánek.

Evropská komise v pátek vyzvala všechny, „kdo mohou věc ovlivnit“, aby v Luhanské oblasti zajistili obnovu práce humanitárních organizací. Podle eurokomisaře pro humanitární pomoc a řízení krizí Christose Stylianidise jsou v regionu stovky tisíc lidí, kteří pomoc potřebují. „OSN a mezinárodní nevládní organizace zajišťují zásadní podporu: jídlo, léky či přístřeší,“ uvedl v prohlášení pro média. Rozhodnutí jejich činnost zlikvidovat podle něj dál zhorší úděl už tak postiženého civilního obyvatelstva, zvláště před blížící se zimou.

Agentura TASS také napsala, že tajná policie povstalců nedávno na území „republiky“ odhalila sklady mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), kde prý byly v rozporu se zákonem uloženy psychotropní látky. Vedení MSF v pátek podle agentury AP oznámilo, že svou činnost v Luhansku muselo ukončit ve čtvrtek.

„(Luhanské) úřady se uchýlily k tomu, že nás křivě obvinily a snažily se zastrašit náš tým - v minulých dvou týdnech opakovaně do naší kanceláře vstoupili ozbrojení muži,“ uvedl Bart Janssens. Hlavně se ale Lékaři bez hranic podle něj obávají, že rozhodnutí separatistů připraví obyvatele o přístup ke zdravotní péči a lékům: obé totiž organizace poskytovala desítkám tisíc lidí bezplatně.

16 tisíc tun nerozdělené pomoci

Na pozastavení práce humanitárních organizací ve čtvrtek v New Yorku upozornil náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární operace Stephen O’Brien. Luhanští povstalci podle něj vyzvali humanitární organizace, aby v pátek a v sobotu oblast opustili. V důsledku tohoto opatření zůstává v regionu 16 tisíc tun nerozdělené pomoci včetně potravin, stanů a předmětů denní potřeby, řekl O’Brien. Činnost nevládních humanitárních organizací podle něj musí být bezodkladně povolena.

Ohroženy jsou i humanitární operace v sousední Doněcké oblasti, jejíž část separatisté rovněž ovládají. Podle O’Briena oznámili, že činnost OSN v Doněcké oblasti je pozastavena. Zákaz humanitárních operací označil za „příkré porušení mezinárodního humanitárního práva“.

Doněcká a Luhanská oblast jsou vážně poničené válkou, mnoho rodin žije v provizorních přístřeších a v obavách z blížící se zimy. V bojích, které propukly loni v dubnu, zahynulo na 8000 lidí, statisíce obyvatel Donbasu uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

Důvody Člověk v tísni neví

Nevládní organizace Člověk v tísni nezná důvody, proč byla spolu s dalšími deseti humanitárními organizacemi vykázána z povstalecké Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Není si ani vědoma, čím mohla "hrubě" porušit pravidla, jak tvrdí zástupci tamní separatistické vlády. Ředitel společnosti Šimon Pánek v pátek ČTK řekl, že vykázání humanitárních organizací považuje za smutnou zprávu hlavně pro místní lidi, kteří budou před nadcházející zimou potřebovat pomoc.

"Nejsme si vědomi toho, že bychom porušili nějaká pravidla. Pokud je porušilo zároveň deset z jedenácti organizací na místě a humanitární koordinace OSN k tomu říká, že je to hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva, tak problém je spíš na druhé straně," prohlásil Pánek. Akreditaci získal jen Mezinárodní červený kříž.

Pracovníci Člověka v tísni pomáhají i lidem v Doněcké oblasti, kde také hrozí zastavení humanitární pomoci. "Budeme pokračovat v práci tam, kde to bude možné. Tam, kde to není možné, pracovat nebudeme, to se nedá nic dělat," konstatoval Pánek.

Člověk v tísni dosud ani nezískal oficiální informaci o tom, že nesmí dál působit v Luhanské oblasti. Ruská agentura TASS s odvoláním na "vicepremiéra" separatistické vlády v Luhansku Vasilije Nikitina sice uvedla, že Člověku v tísni a dalším byla akreditace odňata, podle Pánka tam ale dosud působili na základě oznámení a až nyní neprošli akreditačním procesem. "My do toho procesu vůbec nevidíme," dodal.

"Je to velmi smutné, protože lidé v Luhanské oblasti, zejména ohrožené skupiny, staří lidé, sociální a zdravotnická zařízení, potřebují asistenci. Proto tam posledních deset dvanáct měsíců intenzivně pracuje několik organizací. Nevím, jak si tamní vláda představuje, že zajistí potřebnou humanitární pomoc v nadcházející zimě," uvedl Pánek.

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna. Potřebným poskytuje jídlo, přístřeší a léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Podpořil také několik domovů pro seniory, hospiců či azylových domů pro lidi bez domova. Prostředky shromažďuje na kontě sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300.

Doněcká a Luhanská oblast je vážně poničená válkou, mnoho rodin žije v provizorních přístřeších a v obavách z blížící se zimy. V bojích, které propukly loni v dubnu, zahynulo kolem 8000 lidí, statisíce uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

Autor: