Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Člověk v tísni poskytne 50 milionů korun vyplaveným rodinám

Česko

  14:40
PRAHA - Na přímou finanční pomoc rodinám, které letos v létě postihly záplavy, vyčlenil Člověk v tísni 50 milionů korun. Zatím rozdělil polovinu. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti Šimon Pánek.
Povodně (ilustrační foto)

Povodně (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Z celkových 69 milionů korun vybraných v letošní povodňové sbírce šly dále dva miliony korun na okamžitou materiální pomoc, deset milionů Člověk v tísni vyčlenil na obnovu veřejných budov a infrastruktury. Čtyři miliony tvoří operační náklady a zbylé tři miliony činily podle Pánka náklady na řízení, kontrolu a propagaci sbírky.

Společnost nyní po třech měsících dokončila podrobný průzkum více než 1200 vyplavených domácností. Téměř 1100 rodinám poskytla finanční příspěvek.

Největší část peněz přímo rodinám
Pomoc rodinám by měla představovat asi 73 procent všech peněz, které se ve sbírce vybraly. Druhou část z celkových 50 milionů na pomoc rodinám začne společnost rozdělovat v říjnu, kdy by již naprostá většina domácností měla vědět, zda dostane peníze od pojišťovny, zda se přestěhuje, postaví nový dům a podobně.

Aby bylo rozdělování peněz smysluplné, nějakou dobu to trvá, řekl Pánek.

Pomoc není kompenzací za utrpěnou škodu, ale příspěvkem do budoucna - poskytuje se ke konkrétnímu účelu. Musí se přitom pečlivě zvážit celková sociální situace rodiny. "To je přidaná hodnota, kterou do rozdělování dáváme," vysvětlil.

Asi pětinu vybrané částky tvoří příspěvky firem. Zbytek jsou dary jednotlivců. Při povodních v roce 2002 byl podle Pánka podíl firem větší, zhruba 30 procent. Deset milionů z příspěvků firem by mělo jít na obnovu budov a objektů veřejného zájmu, třeba škol či silnic. Společnost nabízí i pomoc obcím, které nemají zkušenosti s velkými projekty, aby finance využily hospodárně.

O výši příspěvku rozhodla komise
Přímou pomoc rodinám Člověk v tísni zahájil v polovině července. Podle seznamů poskytnutých obcemi a krajskými krizovými štáby 18 terénních pracovníků zjišťovalo v domácnostech, kterým voda zatopila obytné části, míru poškození a celkovou situaci rodiny.

Výši příspěvku navrhli podle příjmů, míry zadlužení, pojištění nemovitosti či domácnosti, počtu dětí, rodinné situace (širší příbuzenstvo ochotné pomoct) a naléhavosti potřeby bydlení. O výši přidělené částky pak rozhodla komise, vysvětlil vedoucí týmu povodňové pomoci Igor Klimeš. Spíše než konečná suma je podle něj pro spoustu lidí podstatné to, že s nimi i několik měsíců po záplavách zůstává někdo ochotný pomoci.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...