Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Člověk v tísni poskytne 50 milionů korun vyplaveným rodinám

Česko

  14:40
PRAHA - Na přímou finanční pomoc rodinám, které letos v létě postihly záplavy, vyčlenil Člověk v tísni 50 milionů korun. Zatím rozdělil polovinu. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti Šimon Pánek.
Povodně (ilustrační foto)

Povodně (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Z celkových 69 milionů korun vybraných v letošní povodňové sbírce šly dále dva miliony korun na okamžitou materiální pomoc, deset milionů Člověk v tísni vyčlenil na obnovu veřejných budov a infrastruktury. Čtyři miliony tvoří operační náklady a zbylé tři miliony činily podle Pánka náklady na řízení, kontrolu a propagaci sbírky.

Společnost nyní po třech měsících dokončila podrobný průzkum více než 1200 vyplavených domácností. Téměř 1100 rodinám poskytla finanční příspěvek.

Největší část peněz přímo rodinám
Pomoc rodinám by měla představovat asi 73 procent všech peněz, které se ve sbírce vybraly. Druhou část z celkových 50 milionů na pomoc rodinám začne společnost rozdělovat v říjnu, kdy by již naprostá většina domácností měla vědět, zda dostane peníze od pojišťovny, zda se přestěhuje, postaví nový dům a podobně.

Aby bylo rozdělování peněz smysluplné, nějakou dobu to trvá, řekl Pánek.

Pomoc není kompenzací za utrpěnou škodu, ale příspěvkem do budoucna - poskytuje se ke konkrétnímu účelu. Musí se přitom pečlivě zvážit celková sociální situace rodiny. "To je přidaná hodnota, kterou do rozdělování dáváme," vysvětlil.

Asi pětinu vybrané částky tvoří příspěvky firem. Zbytek jsou dary jednotlivců. Při povodních v roce 2002 byl podle Pánka podíl firem větší, zhruba 30 procent. Deset milionů z příspěvků firem by mělo jít na obnovu budov a objektů veřejného zájmu, třeba škol či silnic. Společnost nabízí i pomoc obcím, které nemají zkušenosti s velkými projekty, aby finance využily hospodárně.

O výši příspěvku rozhodla komise
Přímou pomoc rodinám Člověk v tísni zahájil v polovině července. Podle seznamů poskytnutých obcemi a krajskými krizovými štáby 18 terénních pracovníků zjišťovalo v domácnostech, kterým voda zatopila obytné části, míru poškození a celkovou situaci rodiny.

Výši příspěvku navrhli podle příjmů, míry zadlužení, pojištění nemovitosti či domácnosti, počtu dětí, rodinné situace (širší příbuzenstvo ochotné pomoct) a naléhavosti potřeby bydlení. O výši přidělené částky pak rozhodla komise, vysvětlil vedoucí týmu povodňové pomoci Igor Klimeš. Spíše než konečná suma je podle něj pro spoustu lidí podstatné to, že s nimi i několik měsíců po záplavách zůstává někdo ochotný pomoci.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...