Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČNB: Koruna zrychlí posilování

Česko

PRAHA Bankovní rada České národní banky včera ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na historickém minimu 0,75 procenta. Banka také představila prognózu vývoje kurzu české koruny. Počítá s jeho mírným oslabením.

O zachování sazeb beze změny rozhodli členové bankovní rady jednomyslně, informoval včera guvernér ČNB Miroslav Singer. Rozhodování o úrokových sazbách a měnového zasedání bankovní rady ČNB se zúčastnilo pět ze sedmi bankéřů. Chyběl viceguvernér Mojmír Hampl a člen bankovní rady Robert Holman. Naposledy ČNB snížila úrokové sazby na počátku května. Včerejší jednání o sazbách bylo pro Singera první v jeho roli guvernéra.

Analytici krok centrální banky očekávali. „ČNB nyní nemusí čelit žádnému složitému rozhodování, inflace je nízká a postupně směřuje k inflačnímu cíli. Vývoz a průmyslová výroba ukazují na sílící oživení ekonomiky,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Stejně jako čeští centrální bankéři, postupovali i jejich evropští kolegové. Evropská centrální banka včera nechala základní úrokovou sazbu na rekordním minimu jednoho procenta, kde ji drží už 15 měsíců. Prezident banky Jean-Claude Trichet poznamenal, že statistická data z eurozóny jsou v poslední době lepší, než ECB očekávala, výhled na letošní rok ale banka zatím měnit nehodlá.

„Při hodnocení budoucího vývoje nadále očekáváme, že ekonomika eurozóny v prostředí nejistoty poroste jen mírně a nerovnoměrně,“ řekl Trichet na tiskové konferenci po zasedání měnového výboru ECB. Statistika ale podle něj ukazuje, že ekonomika se ve druhém čtvrtletí zlepšila, a dostupné údaje naznačují, že optimismus přetrvává.

Euro příští rok za 24,30 koruny Česká národní banka včera prezentovala i svou prognózu vývoje české měny. Pro tento rok počítá s oslabením průměrného kurzu koruny. ČNB očekává letos kurz kolem 25,40 Kč/EUR, zatímco počátkem května odhadovala 25,30 Kč za euro. Guvernér centrální banky Miroslav Singer po jednání rady řekl, že koruna v poslední době „dramaticky“ posílila, ale není „dramaticky“ daleko od úrovní, kde ji ČNB očekávala.

„Ten vlak není daleko od toho, kde ho čekáme, ale jede hrozně rychle. Pokud se vlak zastaví, žádné drama to není,“ popsal aktuální vývoj kurzu české měny Singer. Kdyby ale posilování koruny tímto tempem pokračovalo, donutilo by to podle něj centrální banku reagovat. V příštím roce centrální banka očekává korunu kolem 24,30 Kč za euro, zatímco v předchozí prognóze ji předpokládala okolo 24,90.

„Asi největším překvapením bylo to, že nezazněl komentář proti koruně,“ reagoval na včerejším zasedání bankovní rady analytik České spořitelny Martin Lobotka. Krátkodobý dopad na kurz podle něj nebude žádný. „Ale je možné, že si trhy proberou guvernérova slova jako zelenou pro další posílení, můžeme pak s korunou rychle dojít pod 24,50. To se ale už určitě ČNB líbit nemůže,“ podotkl.

***

ZÁKLADNÍ ÚROKOVÁ SAZBA ČNB

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.