Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN

Diskuse k článku

ČNB možná úmyslně devalvovala českou korunu, naznačil Zeman

Česká národní banka možná loni úmyslně devalvovala českou korunu, aby oddálila vstup Česka do eurozóny a nepřišla tak o kompetence. Na tiskové konferenci po jednání s odbory to ve čtvrtek naznačil prezident Miloš Zeman. Prezident tento krok centrální banky kritizuje dlouhodobě. Její opatření ve čtvrtek odmítl i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který ho označil za fatální. Oproti původním tvrzením podle něj nepřispělo k vytvoření ani jednoho pracovního místa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 23.8.2014 12:58

Re: Řekl bych, že

Příčin je vždy víc. Pouze matematické a statistické analýzy dokáží identifikovat podíly jednotlivých vlivů. V ekonomice fungují složité vzájemné vazby. Růst v jedné oblasti indukuje růst v jiných a podobně pokles v některé části táhne dolů zbytek.

Modely ukazují, že zásah ČNB generuje růst HDP cca 1 %.

J. Čížek 23.8.2014 11:17

Re: Řekl bych, že

Ono oživení ekonomiky bylo prakticky v celé EU, takže bych to na devalvaci koruny nevázal.

J. Vyhnalík 22.8.2014 14:42

Re: Řekl bych, že

Ten, kdo má pravdu, nemá potřebu argumentovat nadávkami.

Pokud se chcete vyjadřovat k ekonomice, tak je důležité si uvědomit, že každé jedno opatření má celou řadu důsledků, které mají různé dopady, krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Pro posouzení dopadu každého opatření, je nezbytné analyzovat a porovnat všechny možné dopady. ČNB má tým profesionálů, kteří modelují a simulují vývoj ekonomiky. Cílem opatření ČNB byl posun ekonomiky na trajektorii růstu. Potvrdil to vývoj ze začátku tohoto roku, kdy ekonomika začala skutečně oživovat. Toto oživení bylo negováno protiruskými sankcemi, ale to je jiný příběh.

Jednotná měna znamená zřeknutí se ekonomické samostatnosti a dá se odůvodnit pouze při ekonomické paritě států. Parita kupní síly je cca na hladině 18 EUR/CZK, to by znamenalo krach ekonomiky, protože české výrobky by se staly neprodejnými a obří nezaměstnanost. Kurz podle konkurenceschopnosti je cca 27 EUR/CZK, to by zase znamenal propad životní úrovně a zejména pro důchodce.

M. Frank 22.8.2014 10:55

Budeme si muset zvyknout

na občasné návraty virózy a s tím spojené nesmyslné výroky pod obraz ožralé hlavy státu.

P. Kovář 22.8.2014 8:50

Jako ve vesnické hospodě.

Přijde mi to jako v naši vesnické hospodě. Čím větší lempl a tím více své problémy svádí na EU a odmítá EUR. Je třeba aby se zase zavřely hranice, dlouhé fronty kamionů na hranicích, celníci kteří neskutečně bohatnou a stejně tak garážoví dovozci kteří se v tom naučili chodit. Pamatuji ještě, jak to bylo neskonale obtížné když si člověk sám něco dovážel. Stejně tak, když ti schopnější něco vyráběli pro zahraničí, nebo tam chtěli přímo pracovat.

Na jedné straně k EU natahujeme roce abychom inkasovali tučné dotace, které se ostatně korupčním způsobem rozhází za spousty toho, co mohlo počkat až na to budeme mít ze svého.

Slováci kteří na tom byli po rozdělení státu mnohem hůře než my a jejich koruna se propadla na hodnotu cca 80% naší Euro již mají a dnes v přepočtu jejich tedy již virtuální koruna má větší hodnotu než ta naše. Zřejmě naší soudruzi někde udělali chybu. Výchozí pozici jsme měli lepší než Slováci a to i díky geografickému umístění.

P. Čech 22.8.2014 7:33

Re: Devalvace Kč

Mám za to, že se mýlíte, pane Beneši. Jakkoliv pana Klause skoro nenávidím, zde mu musím dát za pravdu. Přijetí Eura totiž bylo největší chybou EU a to pod taktovkou BRD, která jako jediná na tomto aktu snad i vydělala. Pomaličku, ale jistě tak upevňuje svou moc v EU. Když této moci nedosáhla dvěma válkami jde na to jinak, ekonomicky.

P. Čech 22.8.2014 7:27

Kde je ta demokracie????

Jak je zde psáno, tři čtvrtiny (výrazná většina) občanů ČR odmítá Euro. Na druhé straně vláda stále připravuje ČR na vstup do eurozóny. Tedy, moc výkonná, která by měla dle čl.2, odst.1 ústavy být institutem, pomocí něhož lid prosazuje svou moc, vystupuje proti vůli onoho lidu a koná tak protiústavně. Co na to Ústavní soud jako garant ústavnosti v ČR?????

J. Beneš 22.8.2014 6:51

Devalvace Kč

Aniž bych dal panu prezidentovi ve všem za pravdu, domnívám se, že tentokrát se nemýlí. Je neoddiskutovatelným faktem, že centrální banka ani náhodou nedosahuje takové vážnosti, jako tomu bylo za "vlády" pánů Tošovského, Kysilky či Tůmy. Že se na tom podílí především členové bankovní rady je rovněž pravdou. Bankovní radu jmenuje - vybírá - prezident, šest ze sedmi neskutečně královsky placených úředníků vybral prezident Klaus; sám kdysi připustil, že na vrcholné pozice v ČNB "není přetlak". Tím snad řekl vše. Oslabení koruny bude ČNB hájit do roztrhání, pokud se nebudou ekonomické ukazatele vyvíjet podle jejích představ, svede odchylku na Ukrajinu či kamkoliv jinam.

J. Novák 22.8.2014 5:57

Re: Ještě, že Zeman studoval VŠE zadarmo

To jste ale tak nějak opomněl dodat. A, jářku,  v čem vám připadají jeho znalosti ekonomie nedostatečné? Já si osobně myslím, že v tomto případě ani trochu nešlápl vedle, ale trefil poměrně přesně hřebíček na hlavičku. Své zdůvodnění jsem už uvedl jinde v této diskusi, takže můžete klidně reagovat na to, co jsem už napsal jinde.

J. Vyhnalík 22.8.2014 5:43

Re: Ještě, že Zeman studoval VŠE zadarmo

Nepsal jsem primárně o školném, ale o Zemanově znalostech ekonomie.

J. Novák 22.8.2014 4:38

Řekl bych, že

v tomto případě má Zeman pravdu. Singerovi a spol. rozhodně nešlo o nic jiného, než aby pomohli sobě. Státu a jeho ekonomice tímhle krokem rozhodně nepomohli ani o píď. Jen jsme spadli v rámci EU  zase o několik příček níže v příjmech, v cenách atd. Já vím, že Klausovci a jiná přitroubla nejsou schopni pochopit, že už tady mělo být euro před lety, protože současný stav naprosto vyhovuje např. vekslácké lobby. Vždyť ti směnárenští lumpové, kteří dřou cizince při jejich návštěvách v ČR co to dá, by po zavedení eura utřeli ústa! A to by se určitě těm zlodějům moc nezdálo, takže holt obklíčili Singera a ten zajistil, že přechod k euru se bude konat až "za několik generací", pokud vůbec. Že to poškozuje české podnikatele a i příliv turistů do Česka? Koho to zajímá, když si ta klausovsko-kalouskovská mafie cpe kapsy a poměrně značná část voličů jim v tom fandí?

J. Novák 22.8.2014 4:30

Re: Ještě, že Zeman studoval VŠE zadarmo

A dneska studentíci VŠE nestudují zadarmo? Tak nějak mi uniklo, že by bylo zavedeno školné.

S. Vor 21.8.2014 23:13

co je ale mnohem pravděpodobnější

Sobotka a Milo si určitě uměli spočítat a udělat nějakou prognozu v rozpočtu na základě aktivit ČNB (určitě to sledují velmi bedlivě)když navyšují výdajové položky rozpočtu,ruší a krátí odvody,nejvíc je to poznat ve zdravotnictví navyšují platy kde se dá i nedá a svorně tvrdí že deficit veř. financí nepřesáhne 100mld.tedy nějaký ty tři procenta požadované EU.Toho by nikdy nemohli dosáhnout bez oslabení měny a tím prakticky zdražením všeho.Rozhodně se nezastávám Kalouska,který svými 40 Kč pro důchodce v průměru si podle mě udělal největší ostudu ve své politické karieře.

P. Maleček 21.8.2014 20:41

Putinovi poskoci

Byl to boží pohled na prezidenta a šéfa odborů, jak se předhání kdo víc vleze do Putinovy zádě. Oba dva horovali pro zrušení sankcí a proklínal ty, kteří si prý takovou blbost vymysleli. Nebylo těžké si je představit jak nadšeně vítají ruské tanky v Praze.

O. Bozejovsky 21.8.2014 20:24

Pan prezident

Pan prezident tomu nerozumí.

S. Tomáš 21.8.2014 19:59

Chudý Západ a bohatá ČR

Duševní dědictví po národovcích a komunistech je u 3/4 národa mocnější než příslušnost k EU: My dobří ,a oni zlí (imperialisti).

R. Polický 21.8.2014 19:59

je to nesmysl

Zemanovo tvrzené je absolutní nesmysl-do Eurozony bysme nemohli ani bez devalvace-nesplňujeme a současný vláda ani nesplní ostatní podmínky-npř vášku státního dluhu

A. Polcar 21.8.2014 19:54

bylo by vhodnější, kdyby si Ovar hlídal cukrovku

a shrnuté koberce ;) Ovšem ještě lepší info. je na iDnes kde Ovar varuje před sankcemi :) Ten stejný Milouš který chtěl uzavřít s Putlerem mír, pak zase bojovat :) Milda je prostě "lakmusový papírek" s opačnou polaritou, možná to bude tím, že jeho hlavním sponzorem je právě Áda Putinů skrze LUKOIL ;)

K. Pavlik 21.8.2014 19:51

Nejak nechapu

Nejak nechapu  jak by mohla CNB neumyslne devalvovat korunu. Tak blbi snad nejsou.

I. Dvořák 21.8.2014 19:40

Prezidentské pasívní skóre.

Nikdo neví, do jaké míry  tvrzení pana prezidenta, je pravdivé. V každém případě se to občánkovi dobře poslouchá. Není nad to znát toho, kdo vám ubírá ze "šrajtofle"drobné. A o to panu prezidentovi jde. Zase u občánka získal pár plusových bodíků, aby alespoň částečně vyrovnal pasívní skóre.

J. Vyhnalík 21.8.2014 19:14

Ještě, že Zeman studoval VŠE zadarmo

V opačném případě by dneska mohl úspěšně chtít vrátit školné.

P. Hájek 21.8.2014 18:51

Hmmm

Podle sebe soudím tebe? Je známo, že MZ se pro udržení u moci a pro její co největší záběr udělá cokoliv.


Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...