Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČNB zvýší úrokové sazby možná už v květnu

Česko

PRAHA Evropská centrální banka ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. To samozřejmě vyvolává otázku, jestli podobný krok nechystá i Česká národní banka (ČNB). Podle včerejšího vyjádření člena rady ČNB Pavla Řežábka mohou úrokové sazby vzrůst již od května. Důvodem je hrozící inflace, která by se měla od příštího roku zvednout.

Inflace má citelně vzrůst ze současných 1,8 procenta na 2,5 až 3,5 procenta. „Očekává se poměrně výrazný nárůst inflace. Pokud do toho započítáme i změny způsobené plánovaným zvýšením DPH, tak inflace bude nad třemi procenty, možná i nad 3,5 procenty. I bez započtení vlivu DPH se však bude pohybovat okolo 2,5 procenta,“ míní hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Zvýšení úrokové sazby by mělo pozitivní dopad na zpomalení růstu inflace. To znamená, že čím vyšší úrok ČNB nabídne, tím více komerčních bank si u ní uloží peníze. O toto množství peněz pak banky půjčí lidem a podnikům méně. Zároveň porostou úroky z úvěrů, které se tak stávají méně výhodné. Všechny tyto faktory následně omezí hospodářský růst, který má vliv na zvyšování mezd a cen v ekonomice, a tím pádem i na růst inflace. Podle odhadů analytiků je však prodleva mezi zvýšením sazeb a dopadem na cenotvorné chování asi 18 měsíců. Pro podniky je však dopad citelný ihned, zdražení úvěrů je totiž prakticky okamžité.

Existuje však i argument proti růstu úrokových sazeb. Tím je, že zvýšení by znamenalo zhoršení podmínek pro tuzemskou ekonomiku, která se ještě vzpamatovává z recese. Nepříznivý dopad by pak toto rozhodnutí mělo především na podniky, ale pocítily by ho i české domácnosti. Těm by zdražily hypotéky, firmy by zase zaplatily více na podnikatelských úvěrech. „Negativní dopad by mělo zvýšení sazby především pro podniky dodávající na domácí trh. Tedy v odvětvích, jako je stavebnictví, maloobchod či služby,“ říká Mertlík.

Při jednom z posledních zasedání rady ČNB byla pro zvýšení úrokové sazby z dosavadních 0,75 procenta pouze Eva Zamrazilová. Podobný názor zastává nyní i další člen rady ČNB Kamil Janáček. Analytici však předpokládají, že ke zvýšení sazeb dojde až ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Tedy v době, kdy na to budou již české firmy relativně připravené. Zvýšení sazby by mělo ještě jeden pozitivní dopad. Bude totiž lidi motivovat k tomu, aby více spořili.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!