Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co by na to řekl Kurt Cobain...

Česko

Americká skupina Cage the Elephant vydala druhé album, v němž svérázným způsobem oživuje nezávislou scénu počátku devadesátých let.

Cage the Elephant je pětice mladíčků z Bowling Green v Kentucky, města velkého jako Děčín, s obyvatelstvem, jež je převážně bílé, jižansky bohabojné, a co se peněz týče, převážně za vodou.

Jádro kapely tvoří dva bratři, Matt a Brad Schultzové, jeden zpívá a druhý hraje na kytaru. To prý vždycky chtěl i jejich táta, zpívat a hrát na kytaru v rokenrolové kapele, jenže pak poznal jejich mámu.

Byla z toho rodina a on zůstal řidičem náklaďáku. Kluci byli nejdříve spíš na ten sport, ale když se jim rodiče rozvedli a oni se museli stěhovat s babičkou a dědou do přívěsu a k dovršení všeho si máma nabrnkla zrovna jejich fotbalového trenéra, zmocnil se jich pocit, že tenhle svět není fér. A tak založili rockovou kapelu. Název jim poradila kartářka. Připomíná to celé propagační text k roztomilému letnímu filmu. Stejně jako to, že na rychlém úspěchu skupiny se možná podepsal i konzervativní vkus velmi religiózního ospalého maloměsta v americkém státě, který dal světu smažená kuřecí křidélka a bourbonskou whisky.

Bratři Schultzové prý z domova znali vedle všudypřítomné křesťanské hudby hlavně staré klasiky jako Rolling Stones, Led Zeppelin, Jimiho Hendrixe nebo Chucka Berryho. Na jejich prvních skladbách to bylo znát.

A v Londýně, kam se celá kapela v roce 2007, nedlouho po svém založení, odstěhovala, to zřejmě působilo svěže a navíc se to šťastně trefilo do rostoucí evropské popularity podobně znějící skupiny, kterou také založili bratři z religiózní rodiny na americkém jihu - Kings of Leon.

K tomu je ještě třeba připočíst, že - oproti mnoha dnešním hudebním projektům, které vznikají někde v obýváku okolo laptopu - kapela hodně koncertovala, sbírala své publikum po klubech a na festivalech a na koncertech proslula energií zvířete utrženého ze řetězu - ten kartářčin nápad s názvem Cage the Elephant („zavřete slona do klece“) tedy nakonec nebyl od věci.

V roce 2008 vydali první album, Cage the Elephant, směs punku, blues, funku i trochy hip hopu, která udělala radost víceméně většině kritiků a dobře se prodávala. Trčel z ní kouzelně nakřáplý hlas zpěváka Matta Schultze i schopnost kapely postavit silnou melodickou skladbu. A sebevědomí muzikantů, kteří postavili debut z toho nejlepšího, co složili od doby, kdy kapela vznikla, a mnohokrát otestovali na koncertech.

Na druhé desce, Thank You, Happy Birthday, která jim vyšla 11. ledna, skupina objevuje nezávislou scénu přelomu osmdesátých a devadesátých let: kapely jako Sugar, Mudhoney, Pixies, Butthole Surfers a pochopitelně Nirvana. A to s onou dětskou zvědavostí, která se občas pokouší dostat do nitra a k podstatě věcí tím, že je rozbíjí a pak skládá dohromady z nesourodých prvků.

Výsledkem je fantastický slepenec hudebních tvarů, jako kdybyste vzali jeden den vysílání Radia 1 třeba v roce 1993 a zahrané skladby zahustili do dvanácti písní, které mění nálady téměř hystericky od rozjímání ke vzteklému řevu, od hitového melodična k disharmonii. A nějakým podivuhodným způsobem to drží pohromadě.

A přestože jste už všechno, ale všechno do poslední noty někde slyšeli, zní to až podivuhodně neotřele. A někdy to má vyloženě bizarní nádech, jako třeba ve skladbě, která se jmenuje Aberdeen - samozřejmě podle rodného města Kurta Cobaina. V textu se zpívá cosi nejasného o obloze se šmouhami od krvavých prstů a hudebně to zní jako povedený pokus přesně okopírovat zvuky a postupy jiné legendy té doby, skupiny Pixies. Svádí to k tomu, aby to člověk poslouchal pořád dokola.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....