8. ledna 2019 13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co čekat od přijímaček? Na výběr střední školy zbývá jen několik týdnů

Student (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na výběr střední školy zbývá žákům a jejich rodičům jen několik málo týdnů. Přihlášky k přijímacím zkouškám musejí všichni uchazeči vyplnit a odevzdat nejpozději 1. března. Letos stejně jako loni se mohou hlásit maximálně na dvě školy nebo obory. Jak si vybrat školu, co napsat do přihlášky a jaké testy je třeba absolvovat?

V dubnu budoucí středoškoláky čekají jednotné přijímací zkoušky od centra Cermat. A protože letošních deváťáků bude ještě o pár tisíc víc než těch loňských, o místa na některých středních školách se opět svede boj. Na jiné ale budou mít studenti šanci dostat se i ve druhém kole.

Kterou školu vybrat?

Kromě zhodnocení studijních schopností, talentového zaměření a psychiky dítěte, u nějž by každý výběr školy měl začít, mají žáci a jejich rodiče možnost vše konzultovat se školními psychology, učiteli, výchovnými poradci nebo pracovníky pedagogicko-psychologických poraden. Inspirovat se mohou například i vyplněním Profitestu, který je určen žákům osmých a devátých tříd a je k dispozici na webu www.infoabsolvent.cz. Jeho výsledky mají dětem nastínit možnosti vzdělávání, které by jim mohly vyhovovat. Na škodu rozhodně není ani návštěva preferovaných škol během dnů otevřených dveří, kde je možné seznámit se se školním prostředím, učiteli a podmínkami studia. Reference o vybraných školách lze vyčíst také z toho, jak se prezentují na svých webových stránkách, či při rozhovoru s jejich současnými žáky na burzách středních škol nebo veletrzích vzdělávání.

Jak podat přihlášku?

Přihlášku je letos třeba vyplnit a odeslat řediteli školy nejpozději 1. března 2019. Uchazeč se může přihlásit až na dvě střední školy či maturitní obory (vyplněnou a okopírovanou přihlášku pak posílá na adresu obou škol). Formulář přihlášky může poskytnout střední škola, popřípadě základní škola. Ke stažení je také na webu ministerstva školství (www.msmt.cz). Na přihláškách musí být podpis uchazeče a jeho zákonného zástupce. Základní škola potvrdí výpis známek z vysvědčení (pokud nejsou k přihláškám přiloženy jeho ověřené kopie). Lékařské potvrzení je potřeba jen u vybraných oborů, pro něž tuto povinnost stanovuje zákon. Nepožaduje se například pro obor gymnázium, předkládá se naopak u oboru gymnázium se sportovní přípravou.

PETRA SMÍTALOVÁ