5. srpna 2010 15:42, aktualizováno  15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co chce exděkan plzeňských práv? Kromě omluvy i 25 platů

Jaroslav Zachariáš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Zachariáš | foto: ČTK

PLZEŇ Rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša a exděkan plzeňských práv Jaroslav Zachariáš se dohodli na návrhu na smír. Řešení ale sdělí až soudu, konkrétní ujednání tají. Zachariáš prý požaduje ve svém návrhu jako kompenzaci 25 děkanských platů, což je podle dostupných informací kolem dvou milionů korun. Rektor pouze sdělil, že se univerzita Zachariášovi, který vloni dostal výpověď, nebude omlouvat.

Spor strany vedly právě kvůli okamžité výpovědi, kterou exděkan dostal vloni v říjnu od nového vedení práv kvůli skandálům, jež se na fakultě začaly objevovat.

Novinářům se podařilo získat písemný návrh, s nímž Zachariáš na
schůzku přišel. Po ZČU v něm žádá, aby prohlásila pro soud, že neexistuje důvod pro okamžité zrušení jeho pracovního poměru. Dále, aby rektor řekl, že fakulta pochybila, když rozhodla o okamžité výpovědi. Požaduje úhradu nákladů řízení určené soudem. Z návrhu plyne, že je připraven se dohodnout na ukončení pracovního poměru. Pokud by ZČU mimosoudní řešení přijala, nepodá Zachariáš žalobu na ochranu osobnosti.

Čtěte také:


Výsledek strany sdělí soudu při jednání 1. září. Je ale možné, že se
jednání neuskuteční. Zachariáš se svým advokátem navrhuje, aby oba účastníci řízení dali souhlas soudu, aby rozhodl o neplatnosti okamžité výpovědi bez jednání. Podle návrhu exděkana by to zabránilo další medializaci sporu.

Jaroslav Zachariáš

"Ten návrh je mezi námi a soudem a nebylo by vhodné, aby se to dozvěděl soud dřív z médií," řekl novinářům po jednání Průša. Není tak jasné, zda ZČU na nějaké podmínky Zachariáše přistoupila, případně na jaké. Průša jen popřel, že by univerzita protistraně dnes nabídla finanční vyrovnání. "Odstupné nebylo předmětem jednání," uvedl. Zda ZČU trvá na tom, že se Zachariáš nevrátí na fakultu, odmítl komentovat. "To je otázka, jak to zhodnotí soud. Zda zůstane zaměstnancem, záleží na rozsudku," uvedl.

Omluva a 25 platů? Divná představa
"Omluva je pro nás z říše snů, to je naprosto vyloučené. A 25 platů, to je dost divná představa. Pokud jsem informován, tak ani pan rektor by na těch 25 platů nepřistoupil," řekl proděkan práv Karel Eliáš. Podle něj se fakulta pokoušela se Zachariášem dohodnout a vyřešit věc smírně ještě předtím, než mu dala okamžitou výpověď.

"Nabízeli jsme mu dohodu o skončení pracovního poměru a čtyři platy, čili možná v těchto intencích by se to (odstupné) mohlo pohybovat," uvedl proděkan.


Univerzita přistoupila na smír proto, že jí podle rektora neprospívá, že se proces táhne takovou dobu.

Podle končícího děkana práv Jiřího Pospíšila je výpověď v pořádku a pracovní poměr bylo nutné ukončit vzhledem k pochybením. Navíc prý pro ni vznikly další důvody, neboť měl Zachariáš přiděleny úkoly během roku a měl pro fakultu pracovat doma. "Ty úkoly neplnil," řekl pro ČT 24 Pospíšil. Škola ho tak fakticky honorovala, aniž by odvedl požadovanou práci.

Zachariáš, jenž podal žalobu už v prosinci, až dosud odmítal školu dobrovolně opustit, fakulta ho tak musí nadále platit. Obě strany se sešly u soudu minulý týden, kdy právník ZČU z pověření rektora nabídl Zachariášovi mimosoudní jednání. Právník exděkana tehdy řekl, že očekává od ZČU omluvu.

Co Zachariáš žádá

- písemné prohlášení rektora, že fakulta právnická rozhodnutím o okamžité výpovědi pochybila
- prohlášení, že nelze souhlasit s názorem, že rezignace Zachariáše na funkci děkana fakulty je přiznáním jeho účasti na vzniku kauzy plagiátu bývalého proděkana Ivana Tomažiče
- poděkování rektora Zachariášovi za plnění jeho povinností akademického pracovníka i děkana právnické fakulty
- prohlášení ZČU pro soud, že neexistuje důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru
- souhlas od ZČU, aby soud ve věci rozhodl bez jednání
- ze strany ZČU uhradit náklady na právní zastoupení a soudní poplatek
- dohodu se ZČU na finanční kompenzaci, za dostatečnou kompenzaci Zachariáš považuje 25 platů děkana
- žádá, aby ZČU po pravomocném rozhodnutí soudu o neplatnosti okamžité výpovědi obeslala dopisem MŠMT ČR, Ústav státu a práva a předsedu Akademie věd ČR se sdělením, že obvinění Zachariáše z účasti na kauze plagiát a kauze neoprávněného udělování akademických titulů nebyla prokázána a jsou v rozporu se zásadou presumpce neviny


ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.