Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co dělal Mynář v Číně? Nejel prý pátrat po Zemanově poradci, mluvil s novými zájemci o investice v Česku

Martin Nejedlý a Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Nejedlý a Vratislav Mynář. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Kancléř prezidenta Vratislav Mynář promluvil o závěrech své služební cesty do Číny, do níž se vypravil společně s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým a místopředsedou představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslavem Tvrdíkem. Uvedl, že cílem cesty nebylo zjišťovat osud premiérova poradce Jie Ťien-minga

Na konci léta by se v Česku opět mohlo konat česko-čínské obchodní fórum. ‚Do České republiky by s investicemi měly přijít další významné a majetné čínské firmy,’ řekl kancléř prezidenta Vratislav Mynář.

S jednou z firem jednal při nedávné cestě do Číny, během které měl na příkaz prezidenta Miloše Zemana zjišťovat budoucnost čínských investic v ČR v souvislosti s šetřením šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga.

Mynáře do Číny doprovodil poradce prezidenta Martin Nejedlý a zmocněnec Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company. Po návratu emisaři potvrdili, že Jie Ťien-ming v Číně podává vysvětlení pro podezření z porušení zákona. Odejít má z čela CEFC. Do CEFC Europe má vstoupit významná čínská firma a čínské investice budou podle Hradu pokračovat.

Podle Mynáře nebylo úkolem trojice zjišťovat osud prezidentova poradce. „To je věcí Číny a do toho se pan prezident nikdy nebude míchat,“ řekl. Důvodem podle něj bylo ujištění, že záležitost neovlivní CEFC Europe a její byznys s českými firmami. „Jsem velmi rád, že jsme panu prezidentovi mohli přivézt informaci, že selhání jednotlivce nemá vliv na právnickou osobu CEFC Europe,“ zdůraznil. Číňané podle něj považují projekty v Česku „za natolik zásadní“, že se k dosavadnímu působení CEFC Europe chce přidat několik dalších firem. Do CEFC Europe by měla vstoupit firma CITIC Group, kterou vlastní čínský stát a která je mezi 200 největšími společnostmi světa.

Mynář jméno firmy potvrzovat nechtěl. Podotkl ale, že vstup do ČR plánuje více „jistě velmi významných“ čínských firem. „Měl jsem možnost se na tom jednom jednání setkat se zástupci jisté společnosti,“ podotkl kancléř. Daná firma se podle něj nyní chce seznámit s českými projekty. Očekává, že v příštích týdnech se její zástupci vydají do Česka a chtějí se zde setkat s lidmi, kteří stojí za společnými česko-čínskými projekty. Na základě jejich zájmu by se v srpnu či v září mělo konat další česko-čínské podnikatelské fórum.

Mynářovi se nelíbí kritika jejich cesty do Číny a poukazování na její financování nebo na to, že jeli zjišťovat, zda je Jie Ťien-ming vyšetřován. „Tohle si myslí pouze neperspektivní politici bez talentu typu (poslankyně STAN Věry) Kovářové a (poslance KDU-ČSL Mariana) Jurečky,“ uvedl. Cílem podle něj bylo zjistit budoucnost čínských investic. Jurečka Hrad například požádal o informace, kdo cestu platil.

Mynář řekl, že během jednání v Číně dostal informaci, že Jie Ťien-ming „podává vysvětlení ve věci možného porušení čínských zákonů“. „Nikdo nám neřekl, že je vyšetřován, nikdo nám neřekl, že je zavřený, obžalovaný,“ dodal. O osudu Jie Ťien-minga na postu poradce Zemana podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka rozhodne výsledek vyšetřování.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy korun na 14,65 miliardy Kč.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!