MOSKVA Jako „konec iluzí“ o bezpečnosti běžného života v Rusku a selhání zvláštních služeb označil ruský tisk pondělní atentáty v moskevském metru.
„V posledních letech státní moc a státní televize konejšily, že terorismus je lokalizován na Severním Kavkaze a neohrožuje běžné občany,“ napsal ekonomický list Vedomosti, podle něhož „realita rozvála iluze“.
Připomněl, že po útoku teroristů na školu v Beslanu v roce 2004 většina Rusů nevěřila ve schopnost státu odvrátit útoky, ale mezitím se nálada prudce změnila. Loni podle průzkumů věřilo až 59 procent dotázaných v akceschopnost zvláštních služeb. „Je zjevné, že systém bezpečnosti systémově selhal a rostoucí rozpočet Federální bezpečnostní služby (FSB) se utrácí neefektivně,“ usoudil deník.
Prezidentem vyhlašovaná linie na zničení terorismu i tak trvá od roku 1999, ale ani po největších atentátech zvláštní služby nepřiznávaly své chyby a vážnější kádrové změny nenásledovaly. Zcela nedávno byl spáchán útok na Něvský expres. „Ale co se poté změnilo?“ pozastavují se Vedomosti.
List Kommersant upozorňuje, že podle předběžných informací měly úřady zprávy o možném teroristickém útoku v dopravě včas. „Ale sebevražedným atentátnicím, demonstrativně oblečeným do černého, se i tak podařilo dojet na stanici metra Lubjanka v největší blízkosti hlavní úřadovny FSB a pomstít se obyčejným cestujícím za jednu ze zvláštních operací této služby.“
„Útoky v metru dostaly úřady do těžké situace. Fakticky předvedly, že zásadního zlomu v řešení problému severokavkazského separatismu se federálnímu centru dosáhnout nepovedlo,“ konstatoval list Vremja novostěj. „Není zcela jasné, jak lze terorismu ještě čelit. Vždyť v posledním desetiletí úřady do boje s tímto zlem nasadily celý soubor nových opatření... Ale ani to se nestalo zárukou, že se teroristé do Moskvy nevrátí, a to nejen do centra města, ale téměř ke zdem ruské zvláštní služby, FSB,“ dodal deník.