Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vánoční stromky končí v kotlích a štěpkovačích

Česko

  21:15
Vánoční svátky a s nimi spojená pohoda skončila. Připomíná je již jen vánoční stromek. Tradice ale mluví o tom, že by měl zmizet na Tři krále.
Řezání vánočních stromečků - ilustrační foto.

Řezání vánočních stromečků - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na vesnicích skončí stromek obvykle v kamnech, ve městech pak u kontejnerů. Odtud ho odvezou městské služby. V Praze dokonce začal svoz vánočních stromků už den po Štědrém dnu a pokračovat bude až do konce února.

IKEA Vám za odevzdaný stromek vrátí část peněz

Další možností, jak se zbavit svého vánočního stromku, je odevzdat ho v obchodním domě IKEA. Navíc Vám za něj budou vráceny peníze. Platí to však jen pro zákazníky, kteří si stromek koupili právě zde.

Co dělat, když nestihnete stromek odložit včas? "V takovém případě je nejlepší ho odvézt do sběrného dvora," řekl tiskový mluvčí Pražských služeb Julián Záhorovský.

Zajíímá vás, co se po odvozu děje s jedlemi, borovicemi či smrky po Vánocích? Skončí stejně jako na vesnici v kotli. "Stromky je možné seštěpkovat a použít do kompostu, ale vzhledem k tomu, že na nich mnohdy zůstávají háčky či hliníkové pásky, musí se stromky odvážet do spalovny," říká Záhorovský. Část z nich také končí ve štěpkovačích a na kompostech.

Zatímco neprodané stromky těsně před Vánocemi míří také do ZOO a stanic pro zvířata, po svátcích už obvykle jako krmivo neslouží. A to právě kvůli ozdobám a háčkům, které jsou pro zvířata nebezpečné.

ČTĚTE TAKÉ:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!