Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co je špatně? Netestujeme žáky, školy jen úřadují

Česko

PRAHA Proč se čeští školáci propadají se svými znalostmi stále hlouběji? A jak je vrátit zase mezi chytré děti? Podle analýzy společnosti McKinsey&Company je důvodů několik. Těmi hlavními je ale nedostatečná kvalita výuky, malá podpora a vedení učitelů a ředitelů a také podfinancování školského resortu.

Studie pak upozorňuje na velké rozdíly mezi praxí u nás a v zahraničí. „Česká republika je spolu s Řeckem a Walesem mezi zeměmi, které nemají celostátní testování znalostí a dovedností žáků,“ píše se v materiálu, který mají LN k dispozici.

Chybí také jasně stanovené standardy dovedností učitelů. Dalším nešvarem oproti zahraničí je, že ředitelé našich škol jsou nepřiměřeně zatíženi byrokracií. Většinu jejich pracovní doby zabere totiž administrativa. Na zlepšování kvality výuky mají zhruba 20 procent času.

Dalším problémem jsou pak pedagogické fakulty, které nedostatečně připravují budoucí učitele na jejich profesi. Ukázalo se, že se studenti pedagogiky učí hlavně obsah předmětů, praxe se jim ale dostává minimálně. Navíc tyto školy nejsou pro studenty s nejlepšími studijními výsledky atraktivní. Nemalou roli pak hraje i fakt, že čeští učitelé mají mnohem nižší platy než jejich zahraniční kolegové.

Zprávu má prostudovanou i ministr školství Josef Dobeš. S jejími závěry souhlasí. Za alarmující považuje fakt, že neměříme kvalitu na školách a to, jak jsou zatížené byrokracií. Obojí chce proto změnit. Školáky čeká testování v 5. a 9. třídě, byrokracii sníží novela školského zákona, která brzy poputuje do vlády.

PRAXE Z CIZINY * Problém s učitelskou profesí měli i ve Velké Británii. Před čtyřmi lety se v hodnocení prestiže u mladých lidí umístila na 92. místě. Nyní skočila na místo první. * Ve Velké Británii pomohlo, když se zvedly platy. Tamní učitelé mají zrychlený kariérní postup a zvláštní systém odměňování pro nadprůměrné začínající učitele. Roli hrála i mediální kampaň se známými osobnostmi.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Pronájem bytu 3+1 75m2
Pronájem bytu 3+1 75m2

Mokrá-Horákov - Mokrá, okres Brno-venkov
16 000 Kč/měsíc