Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Co ještě dáme za penzi? Stovky ročně na poplatky

Česko

Ministerstvo financí nabízí k diskusi čtyři varianty, kolik peněz zaplatíme fondům

PRAHA Kdo se rozhodne spořit si na penzi u soukromých fondů, musí počítat s tím, že to nebude zadarmo. Penzijní fondy budou za vedení penzijních účtů od lidí na poplatcích vybírat minimálně stovky korun ročně.

Objem vybraných peněz bude záviset na druhu spoření a také na výši příspěvků na penzi. Přesná výše poplatků není ještě známa. Ministerstvo financí ale na svůj web předložilo k veřejné diskusi čtyři varianty způsobu výpočtu poplatků, které si budou moci účtovat penzijní fondy spravující peníze vyvedené ze sociálního pojištění.

K návrhu mají lidé možnost vyjádřit se na webové stránce ministerstva do 5. dubna. „Když se pro určitou variantu vyjádří velký počet lidí, bude to pro vládu dost podstatné vodítko,“ řekl LN ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle čtyř nabízených variant by poplatky placené fondům měly být odvozovány buď od výše vkladů, anebo od míry jejich zhodnocení. Ve hře jsou i kombinace obou způsobů výpočtu. Pravděpodobně nejdražší ze čtyř nabízených variant je ta, která počítá s ročními poplatky ve výši 1,5 procenta z objemu spravovaných vkladů.

Naopak varianta upřednostňující poplatky odvozené od míry zhodnocení vkladů počítá se sazbou z objemu vkladů ve výši jen 0,8 procenta, avšak z výnosů by si v takovém případě fondy strhly deset procent.

Konkrétní výše poplatků bude záviset na typu důchodového spoření. Stát totiž vyžaduje, aby penzijní fondy nabízely čtyři druhy důchodového spoření podle míry rizika.

Nejnižší poplatky budou střadatelé platit u v podstatě bezrizikových investic do státních dluhopisů. „U fondů státních dluhopisů je logické očekávat nižší poplatek než u akciového fondu, kde je výrazně náročnější spravovat svěřené investice,“ vysvětluje tento rozdíl šéf Allianz penzijního fondu Petr Poncar.

Mimořádné poplatky pak budou placeny například za přechod k jiné penzijní společnosti nebo při změně typu spoření.

Více čtěte na straně 13 Premiér Petr Nečas o důchodové reformě. Čtěte na straně 11

***

Poplatky chtěl měnit i Heger. Neuspěl

* Koaliční devítka zamítla ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) plán na zavedení nových zdravotnických poplatků. Zpoplatněn měl být podle Hegerových představ například převoz sanitkou. Více čtěte na straně 3

Autor: